zasiłek bezrobotny ONLINE czy osobiście odwiedzić INPS

Temat przeniesiony do archwium.
Witam wszystkich serdecznie pisze w sprawie zasiłku dla bezrobotnych mam wielka prośbe prosze o pomoc ,jak to jest załatwienie zasiłku przez internet -online- czy jest potrzeba odwiedzenia inps czy wszystko załatwie przez internet umowa o prace kończy mi się 11 stycznia czyli wyglada na to iż musze złożyć wniosek online od 12 .stycznia prosze o pomoc gdyż mam na to jeden dzień od wyjazdu do Polski i ponownie wracam 15 marca czyli 2 miesiace ,chciałbym otrzymac zasiłek tak mi doradzili tutaj w pracy lecz nikt nie ma zielonego pojęcia co z czym sie je .Bardzo dziekuje za pomoc i Szcześliwego Nowego roku 2012 Życzy Robert
Robert, radziłabym Ci iść osobiście do INPSu. Zwłaszcza że masz tylko jeden dzień na załatwienie wszystkiego.
Weź ze sobą absolutnie wszystkie dokumenty poświadczające zatrudnienie no i nr konta włoskiego oczywiście też.
Ja np załatwiałam wszystko osobiście a i tak kilka raz coś im brakowało i musiałam dosyłać.
I jeszcze jedno ...żeby nie przyszło Ci do głowy mówić że jedziesz do PL. WTEDY ZASIŁEK SIĘ NIE NALEŻY !!

pzdr
M
Ja bym poszla do INPSu jeszcze wczesniej i poprosila ich o wszystko co musisz przyniesc, zrobic. ...i nie liczylabym, ze nie 'zmienia zdania' do 12 stycznia.

Ja wydaje pracownikom, ktorym sie skonczyly umowy: tzw 'Modello DS22'. ....podobno to potrzebuja idac do INPSu. Wcale nie jest powiedziane, ze pracodawca Ci to wyda od reki, wiec radze popros go to modullo z wyprzedzeniem.
Bardzo dziękuje za pomoc i przydatne odpowiedzi , pozdrawiam serdecznie
...troszke sie dowiedzialam... ale nie wszystko.

...i cos mi sie wydaje, ze zrobienie tego w jeden dzien moze byc bardzo trudne.... Przede wszystkim musisz isc do Centro per l'impiego i tam Cie musza wpisac na liste bezrobotnych i tam musza Ci wydac: 'la dichierazione di immediata disponibilità'. Bez tego dokumentu nie mozesz nic zalatwic. Centro per l'impiego wydaje to od reki ...ale problem w otrzymaniu tej deklaracji dzien pozniej moze byc... poniewaz potrzebna jest oficjalna 'comunicazione' od pracodawcy. Pracodawca ma na to 5 dni ostatniego dnia Twojej pracy ...i raczej sie nie praktykuje wysylania owej 'comunicazione' przed ostatnim dniem. Nie jest obowiazkowe czekanie do ostatniego dnia ...ale tak sie praktykuje.

Zeby zlozyc wniosek on line potrzebny jest CF (co jest oczywiscte ;-) i PIN.

A zeby ow PIN miec, cytuje prosto ze strony INPS:

Cytat:
L'accesso ai servizi online dell'INPS è consentito ai soli soggetti in possesso di un PIN rilasciato dall'Istituto o di una Carta Nazionale dei Servizi.
Il PIN, da utilizzare insieme al proprio codice fiscale, è strettamente personale e il suo uso non è delegabile.

Il sistema di accesso prevede le seguenti funzionalità:
al primo accesso il sistema obbliga l'utente alla modifica del PIN
il sistema obbliga l'utente alla modifica del PIN almeno ogni 3 mesi
dopo 10 tentativi consecutivi di accesso con un PIN errato il sistema inibirà l'accesso all'utente per 3 minuti; ogni tentativo successivo richiederà l'attesa di ulteriori 3 minuti fino a quando non si inserirà il PIN corretto
la sessione dell'utente verrà chiusa in seguito ad un periodo di inattività di 30min
tutte le transazioni effettuate sono soggette a tracciatura ed imputate al titolare del PIN

Il modullo DS22 ...niby wycofane ...bo UNIEMENS ma juz 'presenze' ...a jednak ciagle o to prosza... ...i ja ciagle nie zmienilam jeszcze zdania i trzymam sie tego ....ze w Italii wszystko bardziej zalezy, kto w okienku bedzie siedzial niz od przepisow...

Pocedury sa tez z lekka inne w zaleznosci o jaki typ bezrobocia sie chcesz starac: ridotta o ordinaria.
teoretycznie mozesz zdążyć...aleee...jeśli pracodawca 12 styczna nie złoży comunicazione to nie załatwisz nic.
Ja załatwiłam w jeden dzień ale pracowałam do 16 sierpnia, pojechałam na dwa dni do Pl, w tym czasie pracodawca załatwił co miał załatwic po czym ja po powrocie od rana , począwszy od centro per l'impiego pozałatwiałam wszystko. Po jakimś czasie okazało się że INPS wstrzymał mój zasiłek bo brakowało czegoś tam ( wszystko, absolutnie wszystko dostarczyłam wcześniej !!) ... kilka faksów musiałam posłać ale w końcu po 3 miesiącach pieniądze zaczęły wpływać na moje konto.
Ważne abyś w terminie złożył papiery. Jak coś będzie nie tak to wstrzymają wypłatę zasiłku i po powrocie sobie załatwisz co trzeba.
Niestety duuuzo cierpliwości potrzeba aby te wszystkie formalności przetrwać
powodzenia
Witam dziękuje ponownie , ale mam jeszcz jedno a mogę sam złożyć takowe moello ds22 które wystawi mi szefowa .
jeszcze jedno a moze załatwic ten pin w inps a reszte przez neta ? sam juz nie wiem .
Wniosek na modello DS21 należy złożyć w przeciągu 68 dni do INPS od momentu rozwiązania stosunku pracy.popierwotnym zarejestrowaniu /wpisaniu sie na liste bezrobotnych w Centro Impiego
Cytat: marysia2
...troszke sie dowiedzialam... ale nie wszystko.

...i cos mi sie wydaje, ze zrobienie tego w jeden dzien moze byc bardzo trudne.... Przede wszystkim musisz isc do Centro per l'impiego i tam Cie musza wpisac na liste bezrobotnych i tam musza Ci wydac: 'la dichierazione di immediata disponibilità'. Bez tego dokumentu nie mozesz nic zalatwic. Centro per l'impiego wydaje to od reki ...ale problem w otrzymaniu tej deklaracji dzien pozniej moze byc... poniewaz potrzebna jest oficjalna 'comunicazione' od pracodawcy. Pracodawca ma na to 5 dni ostatniego dnia Twojej pracy ...i raczej sie nie praktykuje wysylania owej 'comunicazione' przed ostatnim dniem. Nie jest obowiazkowe czekanie do ostatniego dnia ...ale tak sie praktykuje.

Zeby zlozyc wniosek on line potrzebny jest CF (co jest oczywiscte ;-) i PIN.

A zeby ow PIN miec, cytuje prosto ze strony INPS:

Cytat:
L'accesso ai servizi online dell'INPS è consentito ai soli soggetti in possesso di un PIN rilasciato dall'Istituto o di una Carta Nazionale dei Servizi.
Il PIN, da utilizzare insieme al proprio codice fiscale, è strettamente personale e il suo uso non è delegabile.

Il sistema di accesso prevede le seguenti funzionalità:
al primo accesso il sistema obbliga l'utente alla modifica del PIN
il sistema obbliga l'utente alla modifica del PIN almeno ogni 3 mesi
dopo 10 tentativi consecutivi di accesso con un PIN errato il sistema inibirà l'accesso all'utente per 3 minuti; ogni tentativo successivo richiederà l'attesa di ulteriori 3 minuti fino a quando non si inserirà il PIN corretto
la sessione dell'utente verrà chiusa in seguito ad un periodo di inattività di 30min
tutte le transazioni effettuate sono soggette a tracciatura ed imputate al titolare del PIN

Il modullo DS22 ...niby wycofane ...bo UNIEMENS ma juz 'presenze' ...a jednak ciagle o to prosza... ...i ja ciagle nie zmienilam jeszcze zdania i trzymam sie tego ....ze w Italii wszystko bardziej zalezy, kto w okienku bedzie siedzial niz od przepisow...

Pocedury sa tez z lekka inne w zaleznosci o jaki typ bezrobocia sie chcesz starac: ridotta o ordinaria.
.....PRZEPRASZAM ALE -Centro per l'impiego --to nie jest INPS ,może to śmieszne ale jestem w regionie niemiecko języcznym ( Bolzano) i operuje tylko DE ,dziękuje prosze o podpowiedz
Centro per l'impiego to absolutnie nie INPS. Tam musisz sie zapisac na liste bezrobotnych i z papierem, ze na owej liscie jestes musisz isc do INPSu.

Analogicznie w Polsce byloby: musisz isc do Urzedu Pracy, dostac od nich papier, ze jestes zapisany na liste bezrobotnych i z tym papierme isc do ZUSu.
Witam ponownie a może ktoś z Państwa wie jaka jest strona internetowa Urzedu pracy we Włoszech aby znaleść adres Urzędu. P. w innym mieście ,dziękuje
Mozliwe, ze nie maja swojej strony, a np ogloszenia oprace publikuja na stronie comune.
ps. nie jestem pewna czy dokladne tlumaczenie Centro per l'impiego sie tlumaczy Urzad pracy, ale na pewno chodzi tu o Centro per l'Impiego.
centro per l'impiego, to polski urząd pracy, a o pinie z INPSU zapomnij, ja czekałam na 2 połowę klucza 3 miesiące, wysyłaja pocztą, to zbyt długo dla ciebie, powodzenia:)
Dziękuje wszystkim za pomoc ,w środe ide wszystko sprawdzić bo z tego co się jeszcze dowiedziałem to są dwa rodzaje zasiłku - pozdrawiam .
Cytat: robertoclub
Dziękuje wszystkim za pomoc ,w środe ide wszystko sprawdzić bo z tego co się jeszcze dowiedziałem to są dwa rodzaje zasiłku - pozdrawiam .

Tak dwa jak wspomnialam juz wyzej ....mniej wiecej to:
2 tipi di indennità disoccupazione:
- ridotto: se il lavoratore ha maturato 78 giorni nell'anno solare nel biennio precedente la data di licenziamento (sono incluse le giornate indennizzate a titolo di malattia, maternità, ferie ect)
Deve essere presentata entro dal 1 gennaio al 31 marzo del anno successivo a quello in cui ci sono verificati i periodi di disocupazione.
- ordinaria: 52 contributi settimanali nel biennio precedente la data di licenziamento. Deve essere rilascata la dichierazione di immediata disponibilità presso il centro per l'impiego.
Deve essere presentata entro 68 giorni dalla data di cessazione del rapporto di lavoro.
Witam wszystkich.Chciałabym się poradzić w dwóch kwestiach.
Mój problem,dotyczy meldunku włoskiego i zasiłku dla bezrobotnych.Niestety nie dopełniłam jeszcze obowiązku meldunkowego we Włoszech pomimo,że pracowałam legalnie.(zaniedbanie nie tylko z mojej winy)
dokumentami jakimi dysponuję na terenie Włoch to Codice Fiscale,tessera sanitaria otrzymana na podstawie adresu zamieszczonego na kontrakcie,dowód i paszport polski,posiadam też conto corente w banku.
Już 11 stycznia 2012 roku,kończy się moja umowa o pracę,która nie zostanie przedłużona i moje pytanie brzmi czy na podstawie tych dokumentów,bez meldunku włoskiego mogę ubiegać się o zasiłek włoski, czy wystarczy meldunek polski,i czy w razie wyjazdu do Polski mogę tenże zasiłek pobierać na terenie Polski.Dodam jeszcze,że na kontrakcie pracy widnieje poprzedni adres zamieszkania(domicilio)ale nigdzie to nie zostało zarejestrowane,a obecnie miejsce zamieszkania zapewnia mi mój pracodawca czyli pracuję w moim miejscu pracy(na terenie Ośrodka Sportowego) gdzie również nie jestem zameldowana.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi. :)
witam , czy ktos z was wie ile wynosi zasilek l assegnio famigliare na jedno dziecko dla matki samotnie wychowujacej dziecko? z gory dziekuje za odpowiedz
Zasilek wynosi na poczatku 60% zarobkow.
ANF zaleza od zarobkow w porzednim roku (reddito fiscale). Mam tabelki dla ANF moge Ci podac. Jezeli chesz tabelki mozesz takze znalesc na necie. Musisz spojrzec na tabelka 1.2.
I moduli ANS sie wysyla co roku na okres lipec - czerwiec.
Jako samotna matka musisz miec autoryzacje z INPSu zeby dostac ANF. (ANF-43)
...a i jeszcze na jedno dziecko, to prawdopodobnie sie nazywa assegno al nucleo familiare.
Assegni familiari:
A CHI SPETTA
•ai coltivatori diretti, coloni e mezzadri;
•ai piccoli coltivatori diretti;
•ai titolari delle pensioni a carico delle gestioni speciali dei lavoratori autonomi (artigiani, commercianti, coltivatori diretti, coloni e mezzadri).

no wlasnie przyszlo mi pismo z INPSu takiej tresci ,,richiesta di autorizzazione di assegni famigliari ( da presentare on line ) CO TO ZNACZY? dzieki z gory
Mpoim zdaniem musisz on line 'richiedere' autoryzacje.
Wiem, ze teraz niedawno sie zmienily zasady jak sie o ta autoryzacje starac ...i nie jestem na biezaco, ale chyba z tego co wiem trzeba to robic on line (ktos tez mi powiedzial, ze mozna w patronacie)

Jednak jestem bardzo, co potrzebuje pracodawca, zeby ANF wyplacic i wlasnie potrzebuje Mod. ANF. 43 dla osob samotnych.
wlasnie wrocilam z INPS , powiedzieli mi ze zasilku rodzinnego na dziecko nie dostane bo moja corka mieszka w polsce , boze a co ich to g***no obchodzi gdzie moja corka mieszka ! przeciez i tak ja musze utrzymywac nawet jakby byla na Hawajach! od jutra pracuje na czarno , nie zaplace im juz ani jednego euro contributi!!!
16 miesiecy temu przenioslam ubezpieczenie z polski do wloch bo bylo wygodniej zalatwiac wszystko na miejscu , 16 miesiecy placilam wlochom ubezpieczenie i tak naprawde okazuje sie ze nie mam zasilku na dziecko , ze nawet glupie badanie krwi musze placic ...to po co ja im wogole place te skladki??? na ich DEBITO PUBLICO???
Witam serdecznie.
Zwracam się z prośbą o dokładne wytłumaczenie w jaki sposób trzeba ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych we Włoszech? Gdzie po kolei trzeba się udać i co dokładnie załatwić w danym urzędzie? Czy można pobierać zasiłek po powrocie do Polski (podobno trzeba założyć konto we włoskim banku)?

Potrzebuję tych informacji dla swojej mamy, mam nadzieję, że znajdzie się ktoś życzliwy i przybliży mi tę całą procedurę, gdyż jej nie znam. Wiem, iż napewno spełnia warunki otrzymania zasiłku.
Cytat: MariaCeleste
wlasnie wrocilam z INPS , powiedzieli mi ze zasilku rodzinnego na dziecko nie dostane bo moja corka mieszka w polsce , boze a co ich to g***no obchodzi gdzie moja corka mieszka ! przeciez i tak ja musze utrzymywac nawet jakby byla na Hawajach! od jutra pracuje na czarno , nie zaplace im juz ani jednego euro contributi!!!

zasiłek ci sie należy a jesli ktos powiedział inaczej to sie myli jako państwo członkowskie uni europejskiej jesteśmy uprawnieni do poboru tegoż dodatku po spełnieniu oczywiście wymogów a to gdzie przebywa dziecko nie ma znaczenia
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Solo italiano

 »

Pomoc językowa