nagła podwyżka czynszu

Temat przeniesiony do archwium.
Chciałabym prosić o poradę osoby znające się lepiej na włoskim prawie i zwyczajach niż ja.

Rok temu wynajęłam mieszkanie. Płacę reegularnie czynsz, właściciel odbiera go 5 każdego miesiąca i przynosi mi fakturę. Nigdy się nie spózniam z zapłatą.

Dziś dostałam sms-a o takiej treści:
Afitto mese settembre 2012 aumento ISTAT 3,5% ..... i dalej szczegółowe wyliczenia.
Właściciel zyczy sobie więc, bym zapłaciła w tym miesiącu czynsz wyższy o 25 euro.
Informuje mnie o tym w dniu odbioru czynszu ( w kontrakcie mam zapisane płatnośc do 5 kazdego miesiąca).
Chciałabym zapytać jak wygląda ta sprawa od strony prawnej?
czy mozna zmienić wysokośc czynszu tak z dnia na dzień, informując o tym w dniu zapłaty za czynsz?
Ponieważ właściciel mieszkania już kilka razy zachował się dośc nieładnie (mówiąc delikatnie) i próbował obarczyc mnie wydatkami, które wedlug prawa powinien ponosić on, stąd moje pytanie.

Dziękuję za porady.

Słońce
Jeżeli właśnie mija rok od wynajęcią mieszkania to właściciel ma prawo do podwyżki. NIe wiem czy akurat 3,5%. U mnie też taka sytuacja nastąpiła i z tego co się dowiedziałam jest to zgodne z prawem. U mnie podwyżka wynosiła 2% - być może jest to zależne od regionu, w którym się żyje.
Tak, masz rację.
Znalazłam juz nawet taki zapis w umowie oraz informacje w internecie.
Trudno się mówi, czas na zmianę mieszkania:(
Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło:)
To prawda, roczne dostosowanie wysokości wynajmu zgodnie ze wskaźnikiem ISTAT jest jak najbardziej możliwe i jeśli w Twojej umowie jest ono zapisane, to zgodziłaś się na to w momencie jej podpisania. Kwotę można dostosować w 75% lub w 100%, wiec dobrze byłoby sprawdzić, jaki procent został przewidziany w umowie i sprawdzić, czy wyliczenia właściciela się zgadzają (możesz to zrobić np. tutaj: http://www.avvocatoandreani.it/servizi/calcolo_adeguamento_istat_canone_locazione.php).

Przy okazji warto pamiętać, ze od kaucji, jaka zapłaciłaś właścicielowi na początku wynajmu (bo na pewno takiej zażądał) przysługują Ci odsetki (interessi legali), wiec skoro właściciel postanowił aktualizować Ci wynajem, to Ty przy odbiorze kaucji pamiętaj o odsetkach.:)
Dziękuję bardzo.

Niestety nie mam określone w umowie, czy jest to 75% czy 100%.
Obliczałam na podanym przez Ciebie kalulatorze, ale wychodzi mi mniej niż mam dopłacić.
Tu zresztą nie chodzi o pieniądze, chodzi o zasady.
Szczytowym wyczynem właściciela mieszkania były na przykład:
próba wmówienia mi,że mam uregulowac rachunek za gaz w wysokosci 1570 euro (!!!),
pobieranie opłat na poczet rachunku i nie płacenie ich. Teraz wszystko mam już na siebie, więc problemy się skonczyły, ale niesmak pozostał.

A ile wynoszą odsetki od kaucji?
(wpłaciłam kaucję w wysokości 1800 euro w lipcu 2011)
Z tego co wyczyłam to jest to 1,5%.
Więc nie za wiele, ale zawsze coś.

Rozumiem,że teraz co miesiąc będę musiałam płacic wyższy czynsz, a za rok mogę się spodziewać kolejnej podwyżki?
Czy ta opłata jest związana ze zwiększeniem podatku nałozonego na właściciela za wynajem mieszkania?
Cytat: slonce_poludnia
Niestety nie mam określone w umowie, czy jest to 75% czy 100%.

Jeśli masz umowę 3+2, to możliwe jest dostosowanie wynajmu jedynie w 75% ISTAT, natomiast w przypadku umowy 4+4 jest to 75% lub 100%. Jeśli w umowie procent ten nie jest określony, wynajem dostosowuje się w 100%.

Cytat: slonce_poludnia
A ile wynoszą odsetki od kaucji?
(wpłaciłam kaucję w wysokości 1800 euro w lipcu 2011)
Z tego co wyczyłam to jest to 1,5%.
Więc nie za wiele, ale zawsze coś.

To niezupełnie tak, odsetki są aktualizowane, zazwyczaj co roku. W styczniu 2012 zostały podniesione do 2.5%, wiec od 1 września 2011 odsetki od Twoich 1800 euro wynosiły 1,5%, a od 1 stycznia br. 2,5%. Obecnie "uzbierałaś" ok. 40 euro odsetek i z każdym dniem one rosną. Możesz sobie je obliczyć np. tutaj:

http://www.compraeaffitta.it/interessilegali.asp

Cytat: slonce_poludnia
Rozumiem,że teraz co miesiąc będę musiałam płacic wyższy czynsz, a za rok mogę się spodziewać kolejnej podwyżki?

No niestety. "Moja" właścicielka mieszkania nigdy nie wymagała ode mnie podwyżki, poprzednia tez nie - umówiłyśmy się po prostu, ze one nie będą podnosić mi wynajmu, a ja nie będę domagać się odsetek od kaucji i już. No ale to oczywiście zależy od tego, z kim masz do czynienia.

Cytat: slonce_poludnia
Czy ta opłata jest związana ze zwiększeniem podatku nałozonego na właściciela za wynajem mieszkania?

Nie, to po prostu jedyny sposób, by właściciel, który wynajmuje swoje mieszkanie przez 5 lub 8 lat, mógł podnieść czynsz (ustawa z 1998 r. nie pozwala na podwyżki), biorąc pod uwagę, ze zmienia się poziom cen i koszty utrzymania. ISTAT (odpowiednik polskiego GUS-u) co miesiąc publikuje raport o kształtowaniu się cen i na podstawie zgromadzonych danych ustala wskaźnik, który służy do aktualizacji m.in. kwoty wynajmu.
Bardzo, bardzo dziękuję:)
Podane przez Ciebie informacje z pewnością mi się przydadzą.

Ja także nie słyszałam, aby ktoś z moich znajomych miał podwyższany czynsz co roku.
Dlatego byłam dość zdziwiona.

Jeszcze raz dziekuję.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Solo italiano

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia