podatek

Temat przeniesiony do archwium.
witam!!zarabiam 920e mc=ile będę musiała zapłacić podatku za ten rok???powiedziano mi,ze dwie pensje..jestem przerażona!!!czy to prawda???
bylo cos podobnego na forum..jak znajde to ci tu wkleje tytul postu..tam i dziewczyny dokladnie cyferki wyliczyly...wyszlo cos ok 1500 eu do zaplaty,byc moze zmiescisz sie w nowej uldze podatkowej http://www.wloski.ang.pl/forum/zycie-praca-nauka/226399
hmm... zazartuje teraz ale chyba i ty widzisz ze 13stka w It jest po to by oplacic podatek roczny inaczej Wlosi nie daliby rady..i teraz porownaj do PL..i co widzisz? Jakby tak Wlosi mieli dostawac pensje tylko przez 12 mies to by wszyscy wyjechali pracowac poza IT..a tak ta 13 stka na podatki ich TRZYMA ahaha..
..sa tez ulgi podatkowe,ktore obnizaja podatki o ile z nich korzystalas to zaplacisz nizszy podatek :koszty leczenia zdrowotnego, za wynajem mieszkania lub wynikających ze spłacania kredytu mieszkaniowego, itp., są one podstawą do otrzymania ulg podatkowych.
Znalazlam ów post !:D Podatek od dochodów we włoszech http://www.wloski.ang.pl/forum/inne/224844
już to przeczytałam i mam dośc!!!kurde na wszystkim oszczędzaj dla nich,a w sumie potem muszę zapłacić za wszystko z czego korzystałam..gdybym płaciła za mieszkanie,światło,gaz to pewnie byłaby ulga,a tak??co za uczciwość!!!
wiesz ..ponad 80 proc Wlochow ma swoje mieszkania..reszta wynajmuje...wiec chyba moga odliczyc
dokladnie 81 proc posiada wlasne mieszkania
to co mogę ja odliczyć??rachunki za internet??złamałam rękę w lutym w związku z tym mam kilka porobionych badań..co dalej można odliczyć??
acha!!a kredyt mam,ale w Plsce!!!
w Polsce!!!zgubiłam literkę!!a jeszcze o co chodzi z tym podatkiem o którym pisałaś-dochód do 15000e???
recepty realizowane..musiz miec scontrini zachowane i owe recepty tez...ale jest warunek ze zawsze muszisz podac w aptece w pierszej kolejnosci tessere sanitaria..bez zapytania farmaceuty,zanim nabije na kase..To wazne
Czesc!
Zgaduje, ze pracujesz jako badante convivente do osoby non autosufficiente...
Jesli przepracowalas caly rok (CUD 365 dni), to Twoj reddito imponibile to ok 11960 euro. Od tej sumy musisz obliczyc podatek dochodowy brutto, czyli mniej wiecej 2751 euro. Masz prawo do detrazione per il lavoro dipendente, ktora wynosi 1556 euro. Tak wiec 2751 - 1556 = 1195, czyli Twoj podatek netto. Do tego dochodza addizionali, ale nie wiem gdzie mieszkasz, wiec trudno mi podac Ci przyblizona liczbe (powiedzmy dodatkowe 200 euro).
Oczywiscie, przy takim debito, panstwo bedzie chcialo zaliczke na przyszly rok, czyli prawie jeszcze raz tyle. Acconto placi sie w dwoch ratach, pierwsza razem z Twoim debito irpef, druga w listopadzie. Pierwsza rate mozna dodatkowo rozlozyc na raty (do 5, ale zeby ostatnia rata nie nalozyla sie z rata listopadowa, lepiej rozlozyc na 4 raty).
edytowany przez Paola81: 29 paź 2012
Jak juz wspomniala sette, Twoj podatek mozesz pomniejszyc o dodatkowe detrazioni.

Niestey ostatnie newsy nie sa zbyt pozytywne. Rzad chce wprowadzic franchigie w wysokosci 250 euro na prawie wszystkie detrazioni, przy wydatku max 3000 euro.
Tak wiec od sumy, jaka wydalas na leczenie, lekarstwa itp musisz odjac 250 i dopiero od tej cyfry obliczyc 19% (teraz franchigia wynosi 129,11 euro).
edytowany przez Paola81: 29 paź 2012
Zapomnialam jeszcze o detrazione per i familiari a carico. Masz jakis? Nie musza mieszkac z Toba, moga nawet mieszkac zagranica (musza miec dochod < 2841 euro)

Ogolnie podatki to temat rzeka.... :D
Bez dokladnych danych trudno podac konkretne liczby, wiec podalam Ci przyklad z 365 dni.
edytowany przez Paola81: 29 paź 2012
już dostaję obłędu!!!ale dziękuję za pomoc ..a jeśli pomagam dzieciom(dorosłym)??to też coś można odliczyć??
Nie rozumiem o jakiej pomocy piszesz. Rozwin mysl ;)))
Chodzi o erogazioni liberali alle onlus/ong? Czy o Twoje dzieci, ktorym pomagasz finansowo?
edytowany przez Paola81: 29 paź 2012
Chi sono i familiari a carico?
Sono considerati familiari a carico dal punto di vista fiscale:

il coniuge non legalmente ed effettivamente separato;
i figli, compresi quelli naturali riconosciuti, gli adottivi, gli affidati e affiliati;
altri familiari (genitori, generi, nuore, suoceri, fratelli e sorelle), a condizione che siano conviventi o che ricevano dallo stesso un assegno alimentare non risultante da provvedimenti dell'autorità giudiziaria.

Per essere a carico questi familiari non devono disporre di un reddito proprio superiore 2.840,51 euro al lordo degli oneri deducibili (sono esclusi alcuni redditi esenti fra i quali le pensioni, indennità e assegni corrisposti agli invalidi civili, ai sordomuti, ai ciechi civili).Le detrazioni previste sono diverse a seconda dei familiari.
Gli importi previsti per le detrazioni sono teorici; infatti diminuiscono progressivamente con l'aumentare del reddito complessivo del contribuente, fino ad annullarsi quando detto reddito arriva a 95.000 euro per le detrazioni dei figli e a 80.000 euro per quelle del coniuge e degli altri familiari a carico.

Detrazioni per i figli
È prevista una detrazione di 800 euro (a scalare a partire da un reddito di 95.000 euro). La detrazione è aumentata a 900 euro per ciascun figlio di età inferiore a tre anni.
Queste detrazioni sono aumentate di un importo pari a 220 euro per ogni figlio portatore di handicap ai sensi dell'articolo 3 della legge 5 febbraio 1992, n. 104.
Per i contribuenti con più di tre figli a carico la detrazione è aumentata di 200 euro per ciascun figlio a partire dal primo.

Detrazioni per il coniuge
Per il coniuge a carico la detrazione prevista è in 800 euro. L'ammontare effettivamente spettante varia, però, in funzione del reddito e con una specifica formula di calcolo.
Non sono previste maggiorazioni nel caso in cui il coniuge sia una persona con disabilità.

Detrazione per altri familiari a carico
Per gli altri familiari a carico la detrazione massima è pari a 750 euro che diminuisce con l'aumentare del reddito complessivo de contribuente.
Non sono previste maggiorazioni nel caso in cui il famialire sia una persona con disabilità
http://www.handylex.org/schede/carichi.shtml
Cytat: Paola81
Nie rozumiem o jakiej pomocy piszesz. Rozwin mysl ;)))
Chodzi o erogazioni liberali alle onlus/ong? Czy o Twoje dzieci, ktorym pomagasz finansowo?
chodzi o pomoc finansową dzieciom..
powyzej 18 tki czy jeszcze studiuja..?czy to moze osoba niepelnosprawana ?zobowiazania alimentacyjne wobec rodzicow czy nieletnich dzieci swoich dzieci.../ i to sie zdarza/ Paola81..jestes?
Ile szt. tych dzieci? :)

Dzieci musza miec dochod ponizej 2841 euro i nie moga byc juz na czyims "utrzymaniu". Reszta nie ma znaczenia (wiek, residenza itp). Przy deklaracji podatkowej bedziesz musiala autocetificare pozysze warunki. To tak ogolnie.
Oczywiscie, niepelnosprawni maja wieksza znizke.
Generalizujac mozna powiedziec, ze dzieci moga byc a carico, obojga rodzicow 50%-50%, albo 100% na tego, ktory ma wyzszy dochod.
W przypadku rodzicow rozwiedzionych bierze sie pod uwage kilka aspektow (np. czy maja affdo esclusivo czy condiviso itp.).
Jesli powiesz mi ile jest tych dzieci i czy sa a carico 50 czy 100%, to powiem Ci jaka, mniej wiecej, bedzie znizka.
Nie mam pojecia czy i w jaki sposob Agenzia delle Entrate sprawdzi jaki dzieci maja dochod i czy nie sa juz na czyims utrzymaniu i czy ta osoba, nie miala znizek na dzieci w Polsce).
W przypadku 730, quadro A, B i familiari to autocertificazione, a modello Unico to cale jest autoceriticazione, wiec zazwyczaj wierzymy klientowi na slowo. Najwazniejsze, ze na koniec podpisuje autocertificzione...
Dzieci sa juz dorosłe w wieku 30 i 34 lat,ale nie pracują ja im pomagam..nie uczą się..wychowuja swoje dzieci-w zasadzie ja ich utrzymuję..opłacam rachunki itd..co z tego wynika??
skoro nie pracuja a ty masz jakis bankowy dowod potwierdzenia przelewow z dokladnymi danymi jednego i drugiego dziecka, ze bezposrednio wysylalas jednemi i drugiemu imiennie to probuj..skoro nie pracuja..ale byc moze sa w zw malzenskim..jest druga osoba ktora wspiera twe dzieci..moze ktors sie leczy? ..to raczej nie ,chyba ze sa singlami i ich roczny dochod nie przekrcza w kraju 11 tys zl....owe 2.840 eu/ to probuj.
Paola gdzie trzeba pojsc wIt z tym pytaniem by sie upewnic na 100proc?
Cytat: Paola81
Ile szt. tych dzieci? :)

Dzieci musza miec dochod ponizej 2841 euro i nie moga byc juz na czyims "utrzymaniu". Reszta nie ma znaczenia (wiek, residenza itp). Przy deklaracji podatkowej bedziesz musiala autocetificare pozysze warunki. To tak ogolnie.
Oczywiscie, niepelnosprawni maja wieksza znizke.
Generalizujac mozna powiedziec, ze dzieci moga byc a carico, obojga rodzicow 50%-50%, albo 100% na tego, ktory ma wyzszy dochod.
W przypadku rodzicow rozwiedzionych bierze sie pod uwage kilka aspektow (np. czy maja affdo esclusivo czy condiviso itp.).

Polskie Sady w sprawach alimentacyjnych orzekaja wg prawa poslskiego i koszty utrzymania dziecka rodzice musza ponosic po polowie...zawsze tak bylo..UZASADNIONE KOSZTY UTRZYMANIA pol na pol matka i ojciec 50/50 . W It wiem ze jest inaczej
W przypadku dzieci i meza nawet nie sa potrzebne dowody, ze ich utrzymujesz (to tylko w przypadku tzw. "altro familiare" - art. 433 kodeksu cywilnego).
Jedyne co, to ten dochod roczny < 2841 euro.
W przypadku dzieci, ktore nie maja meza/zony sprawa jest prosta.
Jesli dzieci maja meza/zone, to w pierwszej kolejnosci sa na utrzymaniu wlasnie meza/zony. Moga "wrocic" na utrzymanie rodzicow tylko w przypadku, gdy maz/zona tez nie maja dochodu. To sa oczywsicie przypadki dosc ekstremalne. Oczywiscie osoby rozwiedzione (uwaga na alimenty na utrzymanie eks zony/eks meza, ktore sa dochodem) lub zyja w konkubinacie, moga spokojnie byc na utrzymaniu rodzicow.
Cytat: SettediNove
Polskie Sady w sprawach alimentacyjnych orzekaja wg prawa poslskiego i koszty utrzymania dziecka rodzice musza ponosic po polowie...zawsze tak bylo..UZASADNIONE KOSZTY UTRZYMANIA pol na pol matka i ojciec 50/50 . W It wiem ze jest inaczej

We Wloszech moze byc affido esclusivo jednego rodzica lub affido condiviso.

Jesli chodzi o figli a carico, to powiedzmy, ze w teorii oboje rodzice maja prawo do znizki 50-50. Ale prawo dopuszcza tez 100% dla rodzica, ktory ma wyzszy dochod*.
Oczywiscie rodzic, ktory ma affido esclusivo tez ma 100% zniki. Tylko w przypadku, gdy jest incapiente znizke bierze drugi rodzic, ale musi oddac kase temu, ktory ma affido esclusivo.
Do zeszlego roku znizke mozna bylo dzielic w dowolny sposob. Teraz dopuszczalne jest tylko 50% albo 100% i wszystkie dzieci (tych samych rodzicow) musza miec taki sam %.

*100% oplaca sie tylko w przypadku, gdy jeden z rodzicow jest incapiente. Bo im wyzszy dochod tym, nizsza znizka.

Amen ;))))))))
Cytat: SettediNove
Paola gdzie trzeba pojsc wIt z tym pytaniem by sie upewnic na 100proc?

Agenzia delle Entrate lub dobry CAF
Eska ,sei contenta? :D..dzieki Paola ,przyda sie wszytkim...nawet jak post zarchiwizuja,to zawsze bedzie na Fiolecie:D
Spox! Cala przyjemnosc po mojej stronie :D
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia