Co się stanie, jak nie złożę rocznej deklaracji podatkowej?

Temat przeniesiony do archwium.
http://www.naszswiat.net/ekspert-odpowiada/5874-co-si-stanie-jak-nie-zo-rocznej-deklaracji-podatkowej.html
Temat na czasie. Tez chcialam sie dowiedziec czy mnie znajda jesli nie zrobie dichiarazione dei redditi, teraz pracuje na kontrakcie niecaly rok, ale wczesniej na kontrakcie pracowalam tylko w sezonie letnim i nigdy nie robilam dichiarazioni dei redditi. Odliczac co nie mam, bo rachunkow z aptek nie zbieralam, czynsz mam od 5 min kontrakt uso turistico. Jedna osoba mi powiedziala, ze skoro nigdy nie robilam lepiej zebym nie robila wogole ze i tak mnie nie znajda.Prawda?
Jeśli wiesz, że masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe (uzyskałaś dochód przekraczający 8000 euro, pracujesz jako opiekunka lub pomoc domowa itp.), to nie składając go, dobrowolnie wybierasz ryzyko sankcji w razie kontroli. Oczywiście możesz przez całe życie w to brnąć, nie składając nigdy zeznania, w nadziei, że urząd skarbowy nie postanowi Cię sprawdzić, ale czy warto? Pamiętaj, że jeśli pracujesz legalnie, włoskie urzędy i tak o Twoim zatrudnieniu wiedzą, a złożenie deklaracji nie jest ani przesadnie skomplikowane, ani kosztowne.
Dzieki dee, nie chodzi o koszt delkaracji czy skomplikowanie, ale o fakt ze mozliwe ze bede musiala doplacac. Nie pracuje jako opiekunka ani colf, przekroczylam 8000 tys euro na rok to fakt, ale jesli teraz zrobie te dichiarazioni dei redditi, to czy nie beda sie domagac odemnie deklaracji i doplat z poprzednich lat mimo ze pracowalam tylko w okresie letnim na zastepstwa?
Jeśli pracowałaś w ciągu roku tylko dla jednego pracodawcy, który wpłacał za Ciebie zaliczki na poczet podatku dochodowego, to nie musisz składać zeznania, bez względu na wysokość dochodu, bo pracodawca zapłacił już za Ciebie dokładnie taki podatek, jaki miałaś zapłacić. Jeśli natomiast pracowałaś dla większej liczby pracodawców i nie poprosiłaś ostatniego z nich o przeprowadzenie wyrównania, to zeznanie musisz złożyć, gdyż najprawdopodobniej podatek do zapłacenia różni się od tego, jaki został wpłacony.

Jeśli złożysz teraz zeznanie za rok 2012, to przynajmniej uregulujesz swoją aktualną sytuację, natomiast co do lat poprzednich, to nie możesz już złożyć za nie deklaracji, więc tego wymagać od Ciebie na pewno nie będą. Bez względu na to, czy złożysz teraz zeznanie za 2012 rok, czy nie, urząd skarbowy może Cię skontrolować i nałożyć sankcje za nie złożenie zeznania za poprzednie lata, ale wcale nie jest powiedziane, że to zrobi. Na Twoim miejscu wypełniłabym zeznanie tegoroczne, w ten sposób unikniesz ewentualnych sankcji za rok 2012. I modliłabym się, by urzędowi nie przyszło do głowy wybrać Cię do kontroli - jednak powtarzam, może on to zrobić nawet wtedy, gdy nie złożysz zeznania, bo urząd i tak wie, ile zarobiłaś, jeśli pracowałaś legalnie.
eh... Nie skladalam bo pracowalam raz w roku 3-4 mc legalnie w okresie letnim, i nawet nie wiedzialam o deklaracji. Jesli mnie wybierze urzad do kontroli to co wyladuje w wiezieniu?? tak jak pisze miedzy innymi w linku tematu?
Spokojnie, sankcje w postaci więzienia przewidziane są w przypadku bardzo wysokich dochodów, powyżej 77 tysięcy euro - nie sądzę, byś tyle zarobiła w ciągu kilku miesięcy.:) Grozi Ci kara grzywny oraz oczywiście musiałabyś zapłacić ewentualnie nie zapłacony podatek wraz z odsetkami. Warto wiedzieć, że wykroczenie związane z nie złożeniem zeznania podatkowego przedawnia się po upływie piątego roku od roku odniesienia (np. jeśli nie złożyłaś zeznania za rok 2011, urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę do 31 grudnia 2016 roku).
Cytat: MonikaBO30
eh... Nie skladalam bo pracowalam raz w roku 3-4 mc legalnie w okresie letnim, i nawet nie wiedzialam o deklaracji. Jesli mnie wybierze urzad do kontroli to co wyladuje w wiezieniu?? tak jak pisze miedzy innymi w linku tematu?

Kazdy pracodawca za pomoca modello 770 informuje Agenzia delle Entrate ile zaplacil swoim pracownikom i ile odciagnal podatku. W ten sposob AE krzyzuje dane i od razu "kontaktuje sie" z dluznikiem (kontrole "a campione" robi tylko w przypadku zeznan podatkowych). Tak wiec, jesli do tej pory nie przyszla multa, to raczej mozesz spac spokojnie. Wg mnie, pracujac tylko 3-4 miesiace, bylo duze prawdopodobienstwo, ze mialas nadplate podatku (ktory moglas odzyskac rozliczajac sie).
czy ktos moze podac linki do programow takich jak w Polsce do wypelniania pita by samemu sie rozliczyc we Wloszech. szukalam w necie ale nie bardzo cos jest procz jednego programu, ktory jest wazny tylko 30 dni.
to powinna Paola 81 wiedziec
http://deeoswajawlochy.blogspot.it/search/label/podatki
Cytat: wojtynka
czy ktos moze podac linki do programow takich jak w Polsce do wypelniania pita by samemu sie rozliczyc we Wloszech. szukalam w necie ale nie bardzo cos jest procz jednego programu, ktory jest wazny tylko 30 dni.

Ja się rozliczam za pomocą programu 730 udostępnianego co roku na stronie www.taxonline.it (oczywiscie termin składania 730 już minął), natomiast na stronie Agenzia delle Entrate znajdziesz program do wypełniania Unico.
Cytat: deelaylah
Jeśli pracowałaś w ciągu roku tylko dla jednego pracodawcy, który wpłacał za Ciebie zaliczki na poczet podatku dochodowego, to nie musisz składać zeznania, bez względu na wysokość dochodu, bo pracodawca zapłacił już za Ciebie dokładnie taki podatek, jaki miałaś zapłacić.
Ja pracuje od polowy sierpnia ciagle u tego samego pracodawcy,wiec z Twojego zdania wynika ze nie musze robic rozliczenia podatkowego? dobrze rozumiem?
Cytat: MonikaBO30
Ja pracuje od polowy sierpnia ciagle u tego samego pracodawcy,wiec z Twojego zdania wynika ze nie musze robic rozliczenia podatkowego? dobrze rozumiem?

Czyli w 2012 roku mialas tylko jednego pracodawce (un solo rapporto di lavoro)? Nie bralas zasilku ani nie mialas zadnego innego dochodu? Jesli tak faktycznie bylo, to (przynajmniej teoretycznie) nie musisz skladac zeznania podatkowego.
A czy moge wiedziec, czy to praca na czas okreslony czy nieokreslony? Zarobilas mniej czy wiecej niz 8 tys? Czy pkt 5 CUD (+ addizionali) jest wypelniony? Nie masz prawa do zadej detrazione (x affitto, famigliari a carico, ecc.)? -> jesli chcesz, to napisz mi na priv, to powiem Ci czy jestes a credito czy a debito...
edytowany przez Paola81: 26 lip 2013
Jeśli nie miałaś oprócz tego innych dochodów, to nie musisz się rozliczać - pracodawca zapłacił za Ciebie dokładnie taki podatek, jaki miałaś zapłacić.

Jak wspomniała wyżej Paola, jeśli przysługują Ci jakieś ulgi podatkowe, to możliwe, że fiskus jest Ci coś winien - wtedy warto złożyć zeznanie, by otrzymać zwrot nadpłaty podatku.
Cytat: deelaylah
Jeśli nie miałaś oprócz tego innych dochodów, to nie musisz się rozliczać - pracodawca zapłacił za Ciebie dokładnie taki podatek, jaki miałaś zapłacić.

Teoretycznie tak wlasnie powinno byc, ale w praktyce juz bywa roznie... W przypadku tylko jednego pracodawcy w ciagu roku (czyli tylko jednego CUD) debito di Irpef zdarza sie bardzo rzadko (aczkolwiek mialam tez takie przypadki), ale za to czesto jest problem z addizionali (zwlaszcza jesli nie pracowalo sie przez 365 dni)...
Przy umowach na czas okreslony, gdzie dochod jest nizszy od 8 tys, detrazione per lavoro dipendente jest wyzsza od IRPEF, wiec takim przypadku, jesli ktos zaplacil Irpef, moze go odzyskac rozliczjac sie.
Paola mam umowe na czas okreslony od polowy sieprnia na 6 mc i kolejny kontrakt mi zrobili na 6 mc teraz mi sie konczy w polowie sierpnia ale podobno mi przedluza. Nie mialam innych dochodow, nie mam dzieci, a pokoj wynajmuje na czarno bez kontraktu, mialam monolocale z kontraktem uso turistico 5 mc ( od lutego do konca czerwca) ale nie moglam tam miec residenza. Wyplata netto na mc to przewaznie 1100 euro.
Hej,nie wiem czy jestem na dobrej stronie ale mam pytanie i bardzo mi zalezy na odpowiedzi :)chodzi mi o ten zasiłek mini asp,kiedy trzeba składać wniosek?jest jakiś termin od zakończenia się kontraktu?Pracę kończę 31 sierpnia,dziękuje i czekam na informacje ... Pozdrawiam
http://www.inps.it/portale/default.aspx?itemdir=8291......czasem wystarczy wpisac w google dwa slowa,......
i tu o miniASPI http://www.wloski.ang.pl/forum/zycie-praca-nauka/232537
tu masz wszystko pewne na 100 % http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/05/mini-aspi-czyli-mini-zasiek-dla.html
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie