nieplacone contributi

Temat przeniesiony do archwium.
Czesc. Zwracam sie z pytaniem przede wszystkim do deelayah i sette a takze do tych wszystkich co orietuja sie w prawie pracy.
Przypadkiem dowiedzialam sie, ze moj pracodawca przez kilkanascie miesiecy nie placil mi contributi. Poszlam do niego po wyjasnienia ozajmil ze nastapilo to przez pomylke powiedzial ze juz poinformowal inps i ze wszystko ureguluje....tylko ze ...nie placac contributi moja czesc tez nie byla placona i teraz musza mi pobierac przez nastepne miesiace prawie kilkaset euro zeby moja czesc tez byla uregulowana...czy tak ma byc? Przeciez to nie z mojej winy a z winy pracodawcy nie placono contributi i ja mam teraz placic za ich bledy? nie nalezy mi sie nic za to ze zawinil pracodawca np pokrycie mojej czesci skladek przez pracodawce jako zadoscuczynienie...co by bylo za 30-40 lat gdybym teraz nie odkryla ze mi ie placa skladek...
prosze o pomoc..badz porade gdzie moge sie zglosic ....nasuwa mi sie tym samym wiele inych pytan...czy napewno czesc skladek na inps musze oplacac ja czy calosc lezy po stronie pracodawcy?...jakie skladki i podatki placi pracodawca a jakie pracownik ,na co odprowadzane sa skladki , jak to jest ze stazem pracy jest on uznawany przez wloskich pracodawcow tak jak w polsce?istnieje takie cos jak dodatek do stazu , badz dodatek za prace w warunkach szkodliwych? Bradzo prosze o porady
Pobieranie zaległych składek z Twojej pensji miałoby sens wówczas, gdyby przez te kilkanaście miesięcy pracodawca nie potrącał Ci ich z wynagrodzenia - czy tak było? Na odcinkach płacy (busta paga) nie ma pobranych składek (trattenute/contributi INPS/IVS)? Musiałabyś otrzymywać wobec tego wyższą pensję, gdyż rzeczywiście nie płaciłabyś swojej części składek, czy tak było? Jeśli nie, jeśli z odcinków pensji wynika, że składki były pobierane, pracodawca nie może pobierać Ci zaległości, gdyż z Twojej strony żadnych zaległości nie ma. Składki zostały już pobrane i to pracodawca musi je wpłacić do INPS, wraz z odsetkami karnymi.

Nie piszesz nic o rodzaju umowy ani o branży, w każdym razie pracownicy najemni (lavoratori dipendenti) płacą składki na ubezpieczenie społeczne (contributi INPS) w wysokości 33%, z czego 1/3 płacisz Ty (za pośrednictwem pracodawcy), a 2/3 pracodawca.

Pracodawca, oprócz opłacania za Ciebie składek na ubezpieczenia społeczne, pełni rolę płatnika podatku, więc wpłaca w Twoim imieniu zaliczki na poczet podatku dochodowego (IRPEF, w tym podatek regionalny i gminny).

Dodatek stażowy (scatto di anzianità) oraz inne dodatki zależą od branży, w której pracujesz i zawarte są w odpowiednim kontrakcie zbiorowym (CCNL) - np. W sektorze usług i handlu pracownicy otrzymują dodatek stażowy co 3 lata.

Na Twoim miejscu zwróciłabym się do związków zawodowych (patronato) o analizę sytuacji, ich pracownicy zajmują się właśnie tego typu sprawami.
Dzieki za pomoc!!na wczesniejszych odcinkach nie ma zadnych wzmianek o Inps i ivc. Jesli chodzi o branze to jestem zatrudniona jako dipendente w branzy medycznej , w dziale personalnym powiedzieli mi, ze u nich nie ma scatto anzianità -w busta paga to pole jest puste. Dzieki za szybki odzew i za porade ,jestes bardzo pomocna:)

« 

Życie, praca, nauka

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie