Mam sprawę w Rzymie - pytanie.

Temat przeniesiony do archwium.
Hej. Mam następujący problem.
Moja mama przez 20 lat mieszkała i pracowała w Rzymie. Dwa lata temu zmarła, natomiast ja jestem osobą niepełnosprawną i ZUS powiedział żebym złożył dokumenty o ewentualne świadczenia po mamie ( coś w rodzaju renty rodzinnej prawdopodobnie ).

W tym celu muszę między innymi przesłać dokumenty udowadniające że mama pracowała legalnie we Włoszech.

No i myślę że mogę to zrobić na dwa sposoby ( chyba że znacie inne ).

1. Wziąć zaświadczenie z INPS że mama płaciła składki w jakims okresie. To by chyba udowadniało że miała legalną pracę. Pracowała jako "lavolatore domestici" ( jeśli dobrze to piszę.

2. Z tego co słyszałem, to umowa o pracę jest we Włoszech przechowywana w jakimś urzędzie? Tylko nie wiem jakim, jeśli ktoś by mnie naprowadził to byłbym wdzięczny.

No i jest problem teraz jak to zrobić bo nie mieszkam we Włoszech i nie znam Włoskiego. Chyba musiałbym wynająć jakiegoś pełnomocnika/prawnika? A może są jakieś instytucje/organizacje w Rzymie/Włoszech które pomagają Polakom w takich sprawach?

Byłbym bardzo wdzięczny za poradę.

Michał.
Myślę, że wystarczy wyciąg składkowy z INPS, możesz też poprosić INPS o wydanie europejskiego formularza U1 (dawniej E301), potwierdzającego okres ubezpieczenia we Włoszech. Kopia umowy nie jest przechowywana w żadnym urzędzie, to dokument pomiędzy pracodawcą a pracownikiem; pracodawca zobowiązany jest do zgłoszenia zatrudnienia odpowiednim instytucjom, przy czym w przypadku opiekunek i pomocy domowych można to zrobić również telefonicznie, więc niekoniecznie istnieje pisemny dowód takiego zgłoszenia.

Rozumiem problem językowy, jednak infolinia INPS obsługiwana jest też w języku polskim, więc na Twoim miejscu zadzwoniłabym na numer +39[tel](pon-pt 8:00-20:00, w soboty do 14:00) i zapytała, w jaki sposób możesz uzyskać potrzebne dokumenty. Całkiem możliwe, że mogą zostać one przesłane do Polski, wtedy wycieczka do Włoch czy też korzystanie z pośrednictwa nie będzie konieczne. Spróbuj wyjaśnić, że jesteś osobą niepełnosprawną i że dla Ciebie tego typu wyprawa to spory problem.

Trzymam kciuki.:)


Hej delyah. Wielkie dzięki. :) Posprawdzam sobie. Podróż do Włoch to kupa kasy dla mnie niestety. Już chyba taniej byłoby komuś zapłacić. Zoabaczymy.
Szanowna Pani, powinna Pani napisac do Inps o tzw. pensione di reversibilità , jezeli ma Pani rozpoznana niesprawnosc do pracy, moze Pani otrzymac 100% sumy jaka byla wyplacana mamie. Moze Pani wyslac zapytanie droga telematyczna za pomoca link , ktory Pani teraz podaje http://www.inps.it/, albo skontaktowac sie pod numer telefonu darmowy Call center INPS 803164.
Z wyrazami szacunku.
Avv. patrocinante Wioletta Stryjewska
Assistenza Legale Internazionale
Stryjewska & Collaboratori
Trieste-Barletta
[email]
+393467671287

« 

Studia językowe

 »

Życie, praca, nauka