Skąd wywodzą się dzisiejsze walentynki? Dla antycznych rzymian miesiąc luty był czasem przygotowań do nadejścia wiosny, uważanej za okres odrodzenia. Rozpoczynało się w tym czasie wielkie porządkowanie domostw, rytualne rozsypywanie soli i specjalnie do tego przygotowywanej mąki. W połowie miesiąca zaczynały się obchody tzw."Luperkaliów".
Ów święto ustalone przez Euandrosa było poświęcone faunowi Luperkusowi, pasterskiemu bogowi plemion italskich, chroniącemu przed wilkami. Obchodzono je w jaskini Lupercal na Palatynie, gdzie zgodnie z wierzeniami legendarni założyciele Rzymu, bliźniacy Romulus i Remus byli karmieni przez wilczycę. Znaczącą rolę podczas Luperkaliów odgrywał kult Fauna - rzymskiego bóstwa, pół człowieka, pół kozła. Podczas święta składano ofiary, a kapłani nazywani Luperkami, ubrani w skórę świeżo zabitego kozła obiegali wzgórze Palatynu i uderzali przechodniów rzemieniami ze skór zwierząt ofiarnych, co miało kobietom gwarantować płodność, podobnie jak rozlewanie krwi tychże zwierząt na ulicach miasta.
Jednak najważniejszym rytuałem całych obrzędów była swego rodzaju loteria miłosna. Imiona kobiet i mężczyzn mieszano razem w przeznaczonej do tego urnie, z której dziecko losowało pary, które przez następny rok aż do ukończenia całego rytuału płodności, były zobligowane być razem.
Pod koniec V wieku n.e. papież Gelazjusz I zniósł Luperkalia ze względu na ich pogański charakter. W obliczu potrzeby zastąpienia niemoralnych obrzędów chrześcijańskim zwyczajem w 496 roku, w 200 lat po śmierci biskupa Walentego, ustanowiono go patronem zakochanych. Tak też rozpoczął się jego kult.
Patron ma chronić zakochanych na całym świecie aż po dziś dzień, zaś jego święto obchodzi się 14 lutego. Jest jednak takie miejsce, w którym walentynki trwają dłużej. W miejscowości Ozieri na Sardynii, gdzie znajduje się część relikwii św. Walentego, huczne obchody trwaja aż 4 dni od 13 do 16 lutego. Podczas nich przewidzianych jest, jak co roku wiele imprez, spektakli, wystaw a także pokazów tańców, serenad i wielu innych atrakcji. Szczegółowe programy każdego dnia obchodów znajdują się na stronie internetowej www.sanvalentinoadozieri.net