Nobel też dla Polaka!

Temat przeniesiony do archwium.
Jest Nobel z ekonomii

Biznes
Porada prawna
Bizzo
Start
Wiadomości
Giełdy
Waluty
Praca
Firma
Domy
Nieruchomości
Podatki
Prasa
Galerie
BiznesTV
Tylko u nas
Finanse
Notowania GPW
Waluty online
Oferty pracy
Kredyty hipoteczne
Mapa serwisu
Newsroom
Puls Biznesu
Gazeta Prawna
Parkiet
Jest Nobel z ekonomii

RMF FM

1 godz. 8 minut temu

Nagrodę Nobla z ekonomii otrzymali w tym roku Leonid Hurwicz, Eric S. Maskin, Roger B. Myerson.
Zostali oni nagrodzeni za prace nad teorią określaną jako "mechanism design theory".

Szwedzka Akademia Nauk w Sztokholmie poinformowała w komunikacie, że teoria ta pozwala "odróżnić sytuacje, w których rynki funkcjonują dobrze od tych, w których rynki funkcjonują źle".

"Pomogła ona określić ekonomistom skuteczne mechanizmy rynkowe, schematy regulacji i procedury wyborów. Dziś +mechanism design theory+ odgrywa główną rolę w wielu dziedzinach ekonomii oraz w naukach politycznych" - podano
Leonid Hurwicz,

to z pochodzenia Polak urodzony w 1917 r.,studiował na Uniwersytecie Warszawskim, emerytowany profesor ekonomi Uniwersytetu Minnesota w Minneapolis, USA, ma wybitny dorobek naukowy i organizacyjny oraz znaczącą pozycję w literaturze światowej. Doktor honoris causa Szkoły Głównej Handloweja także Northwestern University w USA, Wuham (Chiny) i w Barcelonie.
Wszechstronne wykształcenie w zakresie nauk humanistycznych i ścisłych. W 1938 r. ukończył Uniwersytet Warszawski, uzyskując stopień magistra prawa. W latach 1938-39 studiował w London School of Economics, a następnie (1939-40) w Instytucie Wyższych Studiów Międzynarodowych w Genewie. Po wyemigrowaniu do USA w 1940 r. kontynuował w latach 1940-42 studia ekonomiczne w Uniwersytecie Chicago i Uniwersytecie Harvarda.

Imponujący dorobek Profesora Hurwicza jest trudny do jednoznacznej klasyfikacji i prezentacji. Obejmuje on znaczące prace z teorii ekonomii, organizacji i zarządzania, statystyki, ekonometrii, cybernetyki, matematyki i badań operacyjnych, rozszerzające i integrujące zdobycze wiedzy z różnych dyscyplin. Generalną cechą jego dorobku z dziedziny ekonomii jest wykorzystywanie nowoczesnego aparatu matematycznego do rozwiązywania nowych zagadnień, o ważnym znaczeniu dla teorii i praktyki gospodarczej.

Do głównego nurtu działalności naukowej należy szereg wybitnych prac z różnych dziedzin ekonomii - teorii równowagi ogólnej (w tym teorii wymiany), teorii popytu, konsumpcji i dobrobytu, teorii cen, teorii rozwoju i planowania. Na wyróżnienie zasługuje dorobek w zakresie badań nad decentralizacją (dekompozycją) i efektywnością systemów ekonomicznych i procesów alokacji zasobów.

Ekonomiczny Nobel jest przyznawany od 1969 r.

Tej nagrody nie przewidywał testament Alfreda Nobla. Została ufundowana w 1968 r. przez Bank Centralny Szwecji, gdy obchodził on trzechsetlecie swego istnienia. Komitet Noblowski wyraził zgodę na tę inicjatywę.
Oficjalna nazwa nagrody brzmi: "Nagroda Banku Szwecji w Naukach Ekonomicznych Pamięci Alfreda Nobla". Laureaci ekonomicznego Nobla otrzymują jednak nagrodę tak, jak laureaci z innych dziedzin, z rąk króla Szwecji, podczas wspólnej uroczystości, która odbywa się zawsze 10 grudnia, w rocznicę śmierci Nobla (zmarł na atak serca w roku 1896).
Kalendarium nagród Nobla z ekonomii

Również wysokość nagrody za ekonomię jest taka sama, jak w pozostałych dziedzinach. Centralny Bank Szwecji co roku wpłaca na konto Fundacji Nobla sumę równą wysokości nagród w innych dziedzinach.
Nobel - pieniądze i prestiż

W 2005 r. laureatami nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych zostali Robert J. Aumann z Izraela i Thomas C. Schelling z USA, uhonorowani za teorię o "decyzji interaktywnej". Uznano, że prace Aumanna i Schellinga pozwoliły na zastosowanie teorii gier do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre grupy, organizacje i kraje odnoszą sukcesy we współpracy, natomiast inne popadają w konflikty.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Kultura i obyczaje