Jak spędziliście Wszystkich Świętych w Italii

Temat przeniesiony do archwium.
Jestem ciekawa jak w różnych regionach Włoch świętuje się Wszystkich Świętych ?
Temat już przebrzmiały ale dopiero teraz mam czas o to zapytać . Kilka razy miałam okazję być na uroczystościach związanych z tym świętem w Bolonii . Oczywiście na cmentarzu polskich żołnierzy na San Lazzaro.
Wydaje mi sie, ze we Włoszech ten dzień nie jest tak uroczyście obchodzony jak w Polsce. U mnie podobnie jak w każde święta pojechaliśmy do dziadków męża na obiad a potem z powrotem do domu. W zeszłych latach chodziliśmy potem na cmentarz, w tym nie bo córka była ledwo po chorobie, więc na groby pojechali tylko teście. W zeszłych latach byłam na cmentarzu, ale to nie to samo co w Polsce. Osób było może z pięć na krzyż i przeważnie starsze osoby. Albo zbieg okoliczności, albo młodzi Włosi unikają cmentarzy jak ognia. Tak więc atmosfera była jakaś szara i smutna. Jak opowiedziałam rodzinie jak u nas czyli w PL obchodzi sie to święto to nie mogli uwierzyć.
U "mnie" na cmentarzu bylo bardzo duzo ludzi, ale wkurza mnie to, ze modlitwa na cmentarzu byla o 15, a msza albo rano, albo wieczorem. I taki dzien rozwalony! W Polsce (przynajmniej w moich stronach), 1.11. jest msza na cmentarzu, a 2.11 w kosciele. Tutaj jest odwrotnie.
Wloskie cmentarze bardzo mi sie podobaja. Cala rodzina jest w jednym grobowcu i pomniki sa do siebie podobne, wiec wyglada to schludnie i elegancko (o ile groby moga w ogole byc eleganckie). Troche przerazaja mnie te zdjecia (ktore tutaj sa na wszystkich grobach), ale lubie stara czesc cmentarza, gdzie ludzie wygladaja z czasow goraczki zlota - mezczyzni w kapeluszach i z wiekimi wasami, kobiety w chustkach. Tutaj nie ma tez takiego szalenstwa z ozdabianiem grobow - max. jedne kwiaty (czesto zamowione specjalnie w kwiaciarni) i jakas lampka. Brakuje mi troche efektu morza zniczy po zmroku...
a mnie fascynuja owe zdjecia...umieszczanie ich na grobach to objaw milosci ze strony rodziny....byc moze pomysl na Facebook byl zaczerpniety z cmentarza..wszyscy w rzedach, ze zdjeciami...chi lo sa?
epitafium... to stad sie wzial opis na gg
Jak wygląda Wszystkich Świętych we Włoszech http://www.wloski.ang.pl/forum/kultura-i-obyczaje/193[tel]http://polonia.wp.pl/title,Jak-wyglada-Wszystkich-Swietych-we-Wloszech,wid,1[tel],wiadomosc.html?ticaid=1f7f3&_ticrsn=3
Dziękuję ! Poczytałam trochę i żal mnie ogarnął. Jakieś fajniejsze było to forum w 2008. Bardzo tęsknię za Polską zwłaszcza w święta. Pozdrawiam wszystkich forowiczów.
Jest to normalne, że najwięcej tracimy i tęsknimy kiedy zbliżają się Święta. Przecież to one skupiają rodziny w te wyjątkowe dni. CZas spotkań, przemyśleń, rachunku sumienia. Dlatego tęsknimy...
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa