Czasy

Temat przeniesiony do archwium.
Hej :]
Może mi ktoś napisać ile jest czasów teraźniejszych we Włoskim i jak się je tworzy?
Bardzo prosze, mam zamiar kupić książkę jakąś ale narazie chciałabym się mniej więcej zorientować :]

Twierdzenia, pytania i przeczenia z góry dzięki :]

A jak jest dużo tych teraźniejszych to tylko te najprostsze:P
Hey ;)) Jest jeden czas teraźniejszy a tworzysz go poprzez odcięcie od bezokolicznika końcówki i dodanie innej. We włoskim czasowniki kończą się na :

*ARE (np. Parlare)

Io parlo( koń."o")
Tu Parli(koń."i")
Lui/Lei parla("A")
Noi parliamo("iamo")
Voi parlate("ate")
Loro parlano("ano")


*ERE(np. vivere)

Io vivo("o")
Tu vivi(i")
Lui vive("e")
Noi viviamo("iamo")
Voi viviete("iete")
Loro vivono('ono")



*IRE (np.partire)

Io parto("O")
Tu parti("I")
Lei parte("E")
noi partiamo("Iamo")
voi partete("ete")
loro partono("ono")

albo np.finire

Io finisco ("isco")
tu finisci ("isci")
lei finisce("isce")
noi finiamo("iniamo")
voi finite("ite")
loro finiscono("iscono")

W tym przypadku trzeba poprostu wiedzieć jak sie odmienia dany czasownik ,czy z pierwszą odmiana czy z drugą. Ale przy większej stycznosci z językiem włoskim to słychac i można polegąc na intuicji.Jeżeli coś "nie brzmi" to znaczy że powinno sie to odmienic za pomocą drugiego sposobu.:))

oCzywiscie istenieją rózne wyjatki i czasowniki które odmieniają sie nie regularnie,ale ogólnie to tak to wygląda.Oprócz tego czasu Presente Indicativo istnieje jeszcze coś takiego jak Gerundio,które słuzy do opisu akcji dziejącej się dokładnie w tym momencie. A tworzy sie go poprzez czasownik "STARE" (być,znajdować się,czuć się) + bezokolicznik bez końcówki + ANDO

STARE:
Io sto
Tu stai
Lui sta
noi stiamo
voi state
loro stanno

np. Sto guardando la tv /(Właśnie) oglądam telewizję.

Są też odmiany czasowników zwrotnych.W jezyku włoski również "Się" jest odmieniane przez osoby,a reszta odmienia sie jak zwykły czasownik.
np. Lavarsi (myc się)
Io mi lavo
tu ti lavi
lui si lava
noi ci laviamo
voi vi lavate
loro si lavano.

To mniej wiecej tyle na początek poznania czasu teraźniejszego :)) PzDr
Dzięki bardzo :]
mała poprawka w 2 osobie liczby mnogiej... ma byc "vivete czyli koncowka - ete" i "partite -koncowka -ite"
No tak,małe literówki.dzięki za poprawkę ;))

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Solo italiano