jak z językami obcymi na studiach w Rzymie?

Temat przeniesiony do archwium.
Hejka! Jak to jest na włoskich uniwerkach z językami obcymi?? Chodzi mi o drugi język na uczelni. Ja np. ucze sie niemieckiego i jako drugi język będę miała możliwośc wybrac sobie właśnie niemiecki?? Wogóle sie nie orientuje w tych sprawach, dlatego jakby ktoś wiedział to bardzo prosze o odpowiedź:) Z góry dzięki!!
w temacie napisałam "w Rzymie" ale chodzi mi ogólnie o Włochy:) Sorki za pomyłkę;)
Moge ci opowiedziec jak jest w Perugii bo wiewm tutaj studiuje (ekonomia). Na pierwszym roku jako jezyk obcy obowiazkowy dla wszystkich jest j angielski. Sa przewidziane wyklady (dla calego wydzialu) oraz cwiczenia w zaleznosci od poziomu. Cwiczenia odbywaja sie w Centrum Linguistico Ateneo w Perugii- centrum jezykowym uniwersytetu.
Na drugim roku jest przewidziany drugi jezyk obcy i jest on dowyboru pomiedzy francuskim, hiszpanskim i niemieckim.
Jesli chodzi o poziom to na wykladach jest on raczej cienki. Ponad 500 osob w auli i profesor (zaleta ze native speaker wiec slyszy sie rodowita mowe) czyta teksty. cwiczenia sa juzna wyzzszym poziomie bowiem grupy sa mniejsze i robimy cwiczenia.
Dzieki umbryjka:) a z tym angielskim na pierwszym roku, to czy to jest zaawansowany poziom?? czy to oznacza, ze musze sie wziasc za moj angielski?:) napisałas, ze studiujesz ekonomie, tez sie zastanawiam nad tym kierunkiem:D, mogłabys mi co nieco napisac o tym kierunku?? na jakie przedmioty jest najwiekszy nacisk?? i wogole czy fajnie jest, czy bardzo trudno:)? mozesz odp. na forum, lub na mojego maila: [email]
Byłabym bardzo wdzieczna:) Pozdrawiam:)
Poziom jezyka ogolnie okreslilabym jako sredni. wyklady z angielskiego to porazka - 500 osob na sali i profesor probujacy przekrzyczec wszystkich. cwiczenia sa jednak prowadzone juz na dosc wysokim poziomie. robimy cwiczenia. na poczatku zajec musielismy zrobic wszyscy tzw test di piazzamento i w zaleznosci od wyniku trafilismy do odpowiednich grup cwiczeniowych.
jesli chodzi o reszte przedmiotow - zalezy od wykladajacych, czy przedmiot fajny czy nie.na pierwszym roku najwiecej oblanych bylo na economia aziendale. profesorowie naprawde byli ostrzy ale tez dobrze tlumaczyliwiecmysle ze mieli prawo wymagac.
DZIĘKI!!!! a moze ktos inny teraz podzieli sie ze mna swoją wiedza i doswiadczeniami na ten temat:) plisss..:p
Ja mogę Ci powiedzieć jak jest we Florencji. Otóż każdy kierunek ma określony poziom języka obcego który ma zdać. I tak np. na językach obcych jest do zdania trzeci język, i jest on na poziomie A2, bo i tak pozostałe 2 języki dochodzą do poziomu C1. Na inżynierii z kolei trzeba zdać B1, i egzamin jest bardziej złożony. Są kursy w Centro Linguistico di Ateneo, ale one są płatne (bardzo tanie, np. 35€), oprócz tego każdy może chodzić na lektoraty z jakiegokolwiek języka na wydziale filologicznym(studenci wszystkich wydziałów) tylko, że potem taki egzamin praktycznie nie jest ważny, bo nie wchodzi w piano di studi. Ale co się nauczy to jego. Tak np. mój chłopak co studiuje inżynierię zapisał się na lektorat z polskiego :)

Tu na tej stronie poniżej (po prawej stronie) masz podane jaki poziom na jakim kierunku należy zdać, i opis wszystkich poziomów (pod Descrizione).
http://www.cla.unifi.it/
a to chcialabym zapytac czy rzeczywiscie jest trudno na studiach?slyszalam ze nie ma zajec obowiazkowych,nigdy nie sprawdzaja obecnosci,nawet na cwiczeniach.czy to prawda??
Czy trudno? Zależy jak kto jest przygotowany językowo, to chyba zależy od zdolności.
To zależy od wydziału i od kierunku czy zajęcia są obowiązkowe czy nie. To nie jest tak że wszędzie są nieobowiązkowe. Następnie u mnie na uniwersytecie, i na wielu innych, o których słyszałam od znajomych, nie ma podziału na wykłady i ćwiczenia. Po prostu to są zajęcia :) i już.
u mnie na wydziale wszystkie wyklady i cwiczenia sa nieobowiazkowe, z wylaczeniem cwiczen jezykowych w CLA. Studenci nie musza chodzic na zajecia jednak zdarza sie ze na egzaminach szczegolnie ustnych profesorzy pytaja sie o rzeczy ktore nie sa moze napisane w ksiazkach (lub sa ale w sposob ogolnikowy) za to poglebione na wykladach.
Dzięki dziewczyny :)
Jeśli ktoś by mi napisał jak jest w Rzymie na uniwerkach z tymi językami, to byłabym bardzo wdzięczna :)
umbrujka > czy wiesz cos moze na temat przepisywania ocen z polskiego indeksu na studiach we Włoszech? bede bardzo wdzieczna za info czy to wogole mozliwe:) i jak przeliczaja nasze stopnie
To nie jest ta ze automatycznie przepisuja oceny tym bardziej ze we wloszech skala ocen jest inna. Przedmioty sa oceniane przez komisje na podstawie programu zrealizowanego w Polsce (program ten musi byc tlumaczony u tlumacza przysieglego) oraz punktow ECTS przypisanym do danego przedmiotu. Odpowiadaja one ilosci godzin "poswieconych" na nauczanie danego przedmiotu. To ze sie mialo taki sam przedmiot w Polsce nie oznacza ze zostanie on automatycznie uznany we Wloszech: czasem trzeba go powtorzyc jeszcze raz lub tez zdac tylko dana czesc
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Solo italiano