Poniewaz nie dalas sobie sama rady z nasza filetowa wyszukiwarka ,pomoge ci,zerknij tu:
http://www.wloski.ang.pl/zasilek_rodzinny_33031.html http://www.wloski.ang.pl/zasilek_rodzinny_9748.html http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=591&w=84148201
Ważne formularze wymagane do ustalenia miejsca ubezpieczenia:
E 101, czyli podleganie ubezpieczeniu społecznemu w Polsce mimo pracy za granicą - wystawia ZUS, gdy pracownik lub prowadzący działalność jest tylko oddelegowany za granicę. Ale prowadzący działalność musi udokumentować, że prowadził ją w Polsce (nie mogła być zawieszona). ZUS sprawdzi też: czy czas wyjazdu jest określony, czy odprowadzasz składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, co będziesz robić za granicą. W czasie delegacji musisz w Polsce utrzymywać firmę, płacić składki (według polskich stawek płacisz składki do ZUS), podatki. Jeżeli spełniasz wszystkie warunki, ale zalegasz z opłacaniem składek, ZUS też powinien wystawić ci E 101. Rolnicy! Wy także idziecie do ZUS po E 101. ZUS potraktuje was jako prowadzących działalność i sam zwróci się do KRUS po informacje. Ważne dla pracowników transportu międzynarodowego: wam E 101 może być wystawiony na dłużej niż 12 miesięcy, np. na 1,5 roku.
ZUS zwykle sprawdza, czy pracownik rzeczywiście był wcześniej zgłoszony do ubezpieczenia, czy nie wyjeżdżał. Dlatego każe czekać co najmniej jeden dzień, zwłaszcza przy większych firmach.
E 102 - gdy delegacja za granicę ma być przedłużona powyżej 12 miesięcy.
E 103 - gdy ubezpieczeni wybiera pracownik placówki dyplomatycznej.
Powyższe formularze uzyskujemy z ZUS bezpłatnie.
E 106 - formularz do ubezpieczenia zdrowotnego rodziny pozostałej w kraju i pracującego za granicą na czas, kiedy przebywa on u rodziny w kraju.
E 109 - formularz do ubezpieczenia zdrowotnego rodziny pozostałej w kraju, gdy pracujący za granicą nie chce korzystać z czasowej opieki zdrowotnej w Polsce, bo nie będzie tu przyjeżdżał.
Powyższe formularze pobieramy od pracodawcy za granicą lub tamtejszego ubezpieczyciela, a przekazujemy do NFZ w miejscu zamieszkania rodziny.
Wymagane do uzyskania świadczeń rodzinnych:
Międzynarodowe świadczenia załatwiamy u swojego pracodawcy za granicą lub w tamtejszej instytucji zajmującej się takimi świadczeniami, ale druki poświadczamy w Polsce w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej (ROPS).Takie ośrodki mieszczą się przy urzędach marszałkowskich w każdym województwie. W ROPS możemy też dostać druki formularzy.
E 401 - podstawowy. To zaświadczenie dotyczące członków rodziny. Powinien być aktualizowany raz na rok.
E 402 - potwierdza naukę ucznia lub studenta. Potrzebny jest, gdy dziecko ma prawo do świadczeń dłużej niż do 18. roku życia z tytułu nauki. Takie przedłużenie wypłaty z powodu nauki stosują np.: Polska, Austria, Belgia, Niemcy, Portugalia, Francja i Włochy.
E 403 -zaświadczenie o przyuczaniu się do zawodu.
E 404 -zaświadczenie lekarskie dla przyznania świadczeń.
E 405 - zaświadczenie o okresach zatrudnienia do sumowania okresów zatrudnienia.
E 407 - do specjalnego zasiłku na dzieci niepełnosprawne
E 411 - potwierdza uprawnienia do świadczeń w państwach członkowskich , w których mieszkają członkowie rodziny.
Te druki są bezpłatne. Można tylko wystąpić do zagranicznego pracodawcy czy instytucji, a oni prześlą dokumenty do Polski i poczekają, aż ROPS je odeśle, ale wtedy zwykle załatwianie świadczeń trwa dłużej. Dlatego korzystniej jest samemu pobrać druki, przywieźć lub przesłać je do rodziny w Polsce. Żona może załatwiać te dokumenty bez męża.
Reszte jakby co to podpowie ci Deelayah..ale zapewniam cie ze to wszystko juz tu bylo opisywane na forum