Obywatele polscy mieszkający we Włoszech mogą wziąć ślub przed konsulem polskim lub też przed włoskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego.
Osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński we włoskim Urzędzie Stanu Cywilnego – powinny zwrócić się o informacje dotyczące dokumentów koniecznych do zawarcia związku małżeńskiego do włoskich Urzędów Stanu Cywilnego (Ufficio di Stato Civile) przy Urzędach Miast (Comune).
Jedyną formalnością związaną z zawarciem przez obywatela polskiego ślubu za granicą, załatwianą za pośrednictwem Wydziału Konsularnego jest uzyskanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą ("nulla osta al matrimonio all'estero"). Dokument powyższy można tez uzyskać osobiście w USC w Polsce, istnieje też możliwość przygotowania go na tzw. "druku miedzynarodowym".
Osoby zamierzające uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za pośrednictwem Wydziału Konsularnego składają następującą dokumentację:
• odpis skrócony aktu urodzenia
• w przypadku osób, które zawierały wcześniej związek małżeński - dowód ustania małżeństwa
• pisemne zapewnienie, o braku znajomości okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa podanie o wydanie zaświadczenia
Opłata konsularna za przygotowanie dokumentacji oraz wydobycie zaświadczenia z polskiego USC wynosi 36 euro. Tłumaczenie na język włoski to koszt 30 euro i jeśli osoba zainteresowana wnosi o odesłanie na wskazany adres - 8 euro. Opłata za przygotowanie dokumentacji w sprawie zawarcia związku małżeńskiego przed Konsulem oraz zorganizowanie uroczystości wynosi 180 euro.
Osoby, które uzyskały zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą bez pośrednictwa Wydziału Konsularnego, powinny zgłosić się w celu uzyskania uwierzytelnionego przez Wydziału Konsularnego tłumaczenia (30 euro). Opłata za sporządzenie przez Konsula zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wynosi 96 euro.
Jeżeli przyszli małżonkowie są różnych narodowości, każde z nich stara się o dokumentację w swoim Urzędzie Stanu Cywilnego i dokonuje niezbędnych tłumaczeń, w zależności gdzie ma być zorganizowany ślub.
Jak wygląda cała organizacja ślubu od strony Kościoła? Najpierw należy udać się do parafii, w której byliśmy ochrzczeni i poprosić o wydanie nam aktu chrztu na użytek ślubu. Podobnie rzecz się ma z aktem bierzmowania. Obydwa zaświadczenia należy przedstawić naszemu (aktualnemu) proboszczowi i odbyć kurs przedmałżeński w wybranej parafii. Jeżeli ślub będzie miał miejsce w parafii innej od parafii pana młodego czy panny młodej, należy wystąpić o tzw. licencję, czyli zgodę naszego proboszcza na ślub w innej parafii niż nasza.
Jeżeli mamy zamiar pobrać się we Włoszech - na 2 miesiące przed wyznaczoną datą ślubu kościelnego, należy udać sie do Włoskiego Urzędu Stanu Cywilnego (w miejscu zameldowania) i tam podpisać dokument zwany "promessa di matrimonio" (obietnica ślubu). Ciekawostką jest tu, iż nie ma konieczności, aby oboje narzeczeni udawali się do urzędu, wystarczy obecność jednego z nich z ważnym dokumentem tożsamości. :Promessa di matrimonio" wiąże się z "Pubblicazioni" (Publikacjami), mianowicie przez 8 dni od jej zawarcia, na tablicy Urzędu Stanu Cywilnego zostanie wywieszona informacja z nazwiskami młodych, którzy mają zamiar sie pobrać. Ma to dać możliwość tym, którzy mają coś przeciwko temu małżeństwu, ażeby zadziałać na czas i dać znać w urzędzie o ewentualnych przeszkodach do zawarcia tego związku.