Colf i badanti: Dni wolne oraz liczba godzin pracy Przed podpisaniem umowy o pracę, pamiętaj o uzgodnieniu wszystkich szczegółów z przyszłym pracodawcą. Dzisiaj dowiesz się jaki prawa przysługują ci w przypadku, gdy mieszkasz wraz z pracodawcą, ile godzin dziennie powinieneś pracować i kiedy przysługuje ci dzień wolny od pracy.
Wikt i opierunek, czyli vitto e alloggio
Według Zbiorowego Narodowego Kontraktu Pracy CCNL colf i badanti, dodatek vitto e alloggio brany jest pod uwagę w przypadku pracowników mieszkających wraz z pracodawcą, do określenia wysokości składki, czyli contributi. Oznacza to, że pracownik nie otrzymuje tej kwoty, jest ona jedynie doliczana do dziennego wynagrodzenia w celu obliczenia wysokości składki, jaką należy wpłacić do INPSu.
Dodatek ten doliczany jest także, i w tym przypadku pracownik musi go otrzymać, do wyliczenia trzynastej pensji, która przysługuje wszystkim zatrudnionym pracownikom i musi być co roku wypłacana do końca grudnia.
Godziny pracy
Dla osób, które zarazem pracują jak i mieszkają u pracodawcy, godziny pracy ustalane są bezpośrednio przez pracodawcę. Natomiast dla pracowników, którzy zatrudnieni są na pół etatu (minimum 4 godziny dziennie) lub pracują na tzw. godziny, godziny pracy ustalane są pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
W Kontrakcie Narodowym zostały przewidziane maksymalne limity godzinowe:
- dla pracowników mieszkających z pracodawcą przewidziano maksymalnie 10 godzinn dziennie (i maksymalnie 54 godziny tygodniowo). Musisz pamiętać, że pracując do 10 godzin dziennie masz prawo do przerw w pracy;
- dla pracowników nie mieszkających z pracodawcą przewidziano 8-godzinny dzień pracy (i maksymalnie 40 godzin tygodniowo, rozłożonych na 5, 6 dni). Także i w tym przypadku pracownicy tacy mają prawo do korzystania z przerw.
Pracownicy tzw. conviventi, czyli mieszkający z pracodawcą, przyporządkowani do kategorii C, B i B Super oraz studenci pomniędzy 16 a 40 rokiem życia, którzy uczęszczają na kursy, po skończeniu których zostanie wydane świadectwo, moga pracować maksymalnie 30 godzin tygodniowo. Godziny pracy muszą zostać wyliczone pomiędzy godziną 6:00 a 14:00 lub między 14:00 i 22:00 lub maksymalnie do 10 godzin dziennie, ale tylko w przypadku, gdy pracownik przepracowuje w tych godzinach maksymalnie 3 dni w tygodniu.
Pracownik tzw. convivente ma prawo do 11 godzin ciągłego wypoczynku w przeciągu dnia oraz przerwy, za którą nie otrzymują wynagrodzenia (można z niej skorzystać np. w godzinach popołudniowych). Przerwa ta nie może być krótsza niż 2 godziny.
Jeżeli korzystaliście z godzin wolnych podczas pracy, możecie odpracować je. W tym przypadku pracodawca płaci wam jak za normalne godziny pracy, a nie nadgodziny.
Jeżeli pracujecie w ciągu dnia dłużej niż zostało to przewidziane, pracodawca musi wam zapłacić za dodatkowe godziny jako nadgodziny.
Wynagrodzenia za nadgodziny należy wyliczać następująco:
- nadgodziny przepracowane pomiędzy godziną 6:00 a 22:00 muszą zostać dodatkowo wynagrodzone o 25%;
- nadgodziny w godzinach nocnych: jeżeli pracujecie dodatkowo w godzinach pomiędzy 22:00 a 6:00 rano, muszą zostać dodatkowo wynagrodzone o 50%.
Wolne od pracy
Według Konstytucji włoskiej, każdy pracownik ma prawo do dnia wolnego w przeciągu tygodnia, czyli tzw. riposo settimanale.
Zazwyczaj dniem wolnym od pracy jest niedziela, ale może to być zmienione w zależności np. wyznania wiary pracownika.
Święta państwowe
Według prawa włoskiego, każdemu pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy w przypadku świąt państwowych. Dzień ten jest również płatny, tak jak zwykły dzień pracy. Święta państwowe we Włoszech przypadają: 1 i 6 stycznia, Poniedziałek Wielkanocny, 25 kwietnia, 1 maj, 2 czerwca, 15 sierpnia, 1 listopada, 8, 25 i 26 grudnia, oraz dzień patrona miasta w którym pracownik mieszka i pracuje. W przypadku, gdy pracownik musi pracować w dni, kiedy przypada święto państwowe, przysługuje mu dodatkowe 60% wynagrodzenia .
W przypadku, gdy pomimo tego, że pracownikowi przysługuje dzień wolny z powodu święta państwowego lub tzw. riposo settimanale, musi on pracować (tylko w przypadku naprawdę poważnych przyczyn) płaca godzinna musi zostać zwiększona o:
- w przypadku pracy podczas dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatkowe 40% wynagrodzenia godzinowego;
- w przypadku pracy podczas święta państwowego, wynagrodzenie musi zostać powiększone o 60%.