Rzym: prezentacja zbioru przemówień Jana Pawła II do Polonii
"Papież Jan Paweł II do Polonii i Polaków za granicą 1979-2003" - to tytuł zbioru przemówień, listów i telegramów papieża, zaprezentowanego w Rzymie w polskim kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.
W uroczystej prezentacji wzięli udział przedstawiciele polskiego duchowieństwa z Watykanu i Wiecznego Miasta.
W tomie, opracowanym przez księdza Romana Dzwonkowskiego przypomina się, że Jan Paweł II spotkał się z Polakami w 45 krajach świata; na cmentarzu Monte Cassino, w Watykanie, w Castel Gandolfo, w Chile, w Kenii, w Nowej Zelandii, Kazachstanie i w Stanach Zjednoczonych. Przemawiał do kombatantów, mieszanych małżeństw z Polski i Ghany i emigracji zarobkowej na kilku kontynentach.
Pierwsze przemówienie do Polonii poza Watykanem wygłosił podczas swej pierwszej zagranicznej pielgrzymki, do Meksyku w styczniu 1979 roku, a ostatnie w Bułgarii w maju 2002 roku. W Rzymie po raz ostatni skierował przemówienie do Polaków, przybyłych z całego świata, w listopadzie 2003 roku.
Z wielkim niepokojem i bólem na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce papież mówił podczas spotkania z Polakami w Nigerii w lutym 1982 roku.
"Będąc poza ojczyzną, stale w Rzymie, a nieraz i poza Rzymem, jestem jednak bardzo w mojej ojczyźnie, bardzo głęboko przeżywam wszystkie wydarzenia, które się w niej dzieją, zwłaszcza wydarzenia trudne, i daję wciąż głośno wyraz temu, do czego Polacy jako naród mają prawo ze strony swoich sąsiadów i ze strony wszystkich narodów - mówił w Lagos.
"Jeżeli chodzi o to, że ja wszędzie podkreślam moje polskie pochodzenie - trudno inaczej!" - przyznał Jan Paweł II podczas rozmowy z Polakami w Kenii w maju 1980 roku. Dodał wówczas: "A równocześnie czyniąc to nie popadam w żaden nacjonalizm".
"To że na horyzoncie Kościoła pojawił się polski papież, ma swoje znaczenie dla Polaków, swoje znaczenie uczuciowe, ale myślę, że jest to przede wszystkim dzieło Opatrzności, która przygotowała nasz naród przez różne doświadczenia do tego momentu, w którym właśnie Polak będzie najlepiej do tego duchowo przygotowany - przez różne doświadczenia, nawet przez wielkie cierpienia swojego narodu, do tego, ażeby zrozumieć współczesny moment świata" - dodał wówczas papież w przemówieniu przytoczonym w tomie.
W zbiorze znajdują się również teksty wystąpień z różnych zakątków świata, w których Jan Paweł II kładł w latach 80. nacisk na znaczenie narodzin Solidarności.
W Peru w 1985 roku z entuzjazmem odnotował, że widział pociąg pełen peruwiańskich kolejarzy z transparentami "Solidarność". Powiedział wtedy: "Świadczy to o ich solidarności z tym związkiem i ruchem zawodowym, który zrodził się w naszej Ojczyźnie, świadczy to również o uznaniu dla tego ruchu samodzielnych i samorządnych związków zawodowych".
W rzymskiej prezentacji tomu udział wzięli między innymi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko, wieloletni duszpasterz polskiej emigracji arcybiskup Szczepan Wesoły i biskup tarnowski Wiktor Skworc.
Źródło : PAP