Rejestracja bezrobotnego, zdrowie, szukanie pracy

Temat przeniesiony do archwium.
Witajcie.
Jade do Włoch po studiach. Chce tam życ i znalezc prace. Co musze zrobic w pierwszej kolejnosci? Prosze o porady
A - Znalazlam pare informacji chce skonfrontowac czy to wlasnie tak sie robi.
1 - rejestracja jako bezrobotny (w Centro per l'impiego czy Ufficio Lavoro a moze gdzie indziej)
2 - uzyskanie pozwolenia na pobyt lub karte stałego pobytu (gdzie???? i czy wogole trzeba)
3 - uzyskac stałe miejsce zameldowania (residenza) (gdzie??? i co musze zrobic)
4 - wystąpić o wpis do rejestru SSN w ośrodku zdrowia (ASL)
5 - wystapic o wydanie ksiazeczki zdrowia i wybór lekarza rodzinnego
Czy kolejnosc jest prawidłowa, a moze cos pominelam?????????

B - Mieszkam w Cesano Boscone (pod mediolanem) a bede szukac pracy w Mediolanie
W odniesieniu do punktow od 1 do 5 ktore z tyh czynnosci mam zalatwiac w Cesano Boscone a które w Mediolanie?

C - Czy ktos moze podac strony gdzie mozna rejestrowac sie aby szukac pracy w zawodzie architekta?

D - DZIEKUJE PIEEEEEKNIE ^_^ I pozdrawiam kazdego kto sie ta sprawa zainteresuje i poradzi jak wejsc w ten swiat wloskich formalnosci
po prawej stronie masz wyszukiwarke,to ten prostokacik z napisem slowa kluczowe,wrzucaj sobie slowa kluczowe i czytaj,to o co pytasz wszystko juz bylo i jest opisane na forum
1. rejstrowanie sie jako bezrobotna jest w Centro per l'Impiego nalezace do danej provinji (provincia). Dodatkowo jesli chcesz mozesz zapisac sie w agencjach pracy np adecco, manpower ecc...

2. Z tego co wiem obywatele UE juz nie musza posiadac karty stalego pobytu. wystarczy maldunek w Comune. Jesli bedziesz mieszkala u kogos to ta osoba zaswiadcza ze mieszkasz u niego (musi wypelnic jakies zaswiadczenie na ten temat, juz nie pamietam nazwy), natomiast jesli bedziesz mieszkac sama musisz wykazac sie dochodami umozliwiajacymi samodzielne utrzymanie sie.

3. meldunek, zdobycie residenza - il comune

4. Co do otrzymania ksiazeczki zdrowia to nie jestem pewna. ja po przyjezdzie wyrobilam sobie cos w rodzaju ksiazeczki zdrowia w ASL. niedawno zas przyslali mi tessera sanitaria zastepujaca model E111

Co do zawodu architeksta, jesli chcesz miec uprawnienie do zawodu architekta to prawdopodobnie bedziesz musiala nostryfikowac dyplom. Jezeli chcesz pracowac u prywatnego pracodawcy to (zalezy tu wszystko od niego) byc moze ominie cie ta procedura. zalezy od konkretnego pracodawcy, czy zechce uznac tytul uzyskany w polsce, czy tez nie.
Italia to krak w ktorym jest najwiecej architektow w Europie,wiekszosc z nich pracuje na roznych posadach nie zwiazanych z wyuczonym zawodem,np.na poczcie..w dalszym ciagu polecam wyszukiwarke ,slowo kluczowe :architekt
he nie krak ani crack tylko mialo byc kraj..ale cos z tym 'crackiem' chyba jest na rzeczy skoro ludziska tak w ciemno tam ciagna..h eh eh
Dziekuje umbryjka...troche mi sie rozjasnilo wszystko
Gaio..... dzieki za porade ale tak samo ty jak i ja wiemy na czym polega forum.
Jesli po wyszukiwaniu informacji istniejacych sa jakies watpliwosci to poto jest forum aby zadawac pytania.
Moze dla jednych cos jest juz banalne ale inny musi przyswoic informacje w odniesieniu do siebie. Moze akurat cos zostalo pominiete a mogloby byc pomocne dla drugiej osoby.
Dlatego dziekuje za wszelkie wiadomosci ^_^

ps. co do szukania pracy chodzilo mi po prostu jakies polecane linki do stron zajmujacych sie szukaniem pracy w takim zawozie jak podalam wyzej
Aby uzyskac meldunek nalezy miec sie gdzie zameldowac,albo umowa o wynajmie mieszkania albo osoba ktora zamelduje cie u siebie.napewno potrzebny jest codici fiskale(obecnie jest razem z carta sanitaria),bez tego nie mozna sie zapisac do lekarza.aby sie zapisac do lekarza nalezy miec meldunek,bo wybiera sie lekarza z danego"rewiru"to tyle co moge podpowiedziec
Bez wykazania srodkow na zycie oraz ubezpieczenia raczej nie bedziesz mogla sie zameldowac(zreszta wszystko zalezy od tego w jakiej znajdujesz sie sytuacji ).A bez meldunku nie mozna otrzymac tessera sanitaria Jesli opiszesz mi konkretniej twoja sytuacje to moze bede mogla podsunac Ci jakies rady
meldunek musza dac bo tam mieszkasz.sa komuny w ktorych musisz miec okreslony dochod.codice fiscale dali mi bez potwierdzonego meldunku.tzn.powiedzialam gdzie mieszkam i to wpisali.ale lekarza nikt nie da.wiem bo walczylam z tym 2.5roku.nie wystarczy zameldowanie.musisz miec prywatne ubezpieczenie.nawet dziecku nie dali.jest taka strona www.asuddelsud.org/cms/it/salute/stranieri pogrzeb tam.lekarza nie dadza bez carta di soggiorno tej nie dadza bez pracy,malzenstwa z wl. lub ciazy z wl. Itd.itp lub studiujesz to masz jeszcze inne prawa ale tu nic nie wiem.
meldunek musza dac bo tam mieszkasz
Nie musza ,ja walczylam o meldunek dla mojej corki, musialam wykazac odpowiedni dochod oraz wymagano prywatnego ubezpieczenia.
Z reszta sie zgadzam , tez przez to przechodzilam dosc nie dawno.
Mi pogrozili ze mieszkam bez meldunku.to zalezy od regionu.bo meldunek do niczego mi sie nie przydal.ogolnie to maja balagan w biurach i zle podejscie.sa nie zorientowani i przed kazdym wejsciem do biura musialam ustaw szukac bo nic nie wiedzieli.dalam sobie spokoj
Dorota, a jak tam Twoja sytuacja?
Co do ustaw to tez prawda. Nie znaja ich i za kazdym razem trzeba im przedstawiac czarno na bialym
Dzieki ze pytasz.za tydzien o tej porze powinnam byc juz w Polsce.tam pomysle.dziecko ze szkoly juz wypisalam.mam nadzieje ze on sie nie dowie za szybko
1.Centro per l'impiego - wlasciwe dla Cesano: Corsico, via Leonardo da Vinci 5, tel. 02.4407001
Do rejestracji potrzebny bedzie wazny dokument tozsamosci i codice fiscale (CF), nie jest wymagane zameldowanie.

CF jest potrzebne wlasciwie do zalatwienia kazdej formalnosci, wiec proponuje od niego zaczac (--> wlasciwa dla miejsca zamieszkania Agenzia delle Entrate) dowod lub paszport i adres pobytu (domicilio- nie myslic z residenza)CF zostaje nadany na miejscu a pozniej na adres, ktory sie podalo zostanie przyslana plastikowa karta z CF.
AG. delle Entrate masz w Cesano (via Vespucci5)

2.i 3.Nie istnieja juz zadne karty pobytu (od kwietnia 2007 - tu masz obszerny watek na ten temat):
http://www.wloski.ang.pl/Od110407_zniesiona_bedzie_CDS_20223.html
Dla zalegalizowania pobytu, powyzej 90 dni trzeba wystapic o wpis do anagrafu-zameldowanie. Jesli sie pracuje to idzie sie do wlasciwej dla miejsca zamieszkania gminy (-->comune)z umowa o prace, CF i dokumentem tozsamosci. Jesli sie nie pracuje, to trzeba przedstawic dokument potwierdzajacy posiadanie srodkow na swoje utrzymanie (ponad 5tys.euro rocznie)oraz ubezpieczenie kosztow leczenia wazne przez rok.

Trzeba mieszkac pod adresem, gdzie chce sie zameldowac, poniewaz procedura przewiduje kontrole ze strony strazy miejskiej, czy rzeczywiscie tam sie mieszka.

4.i 5. Zeby byc uprawnionym do korzystania ze sluzby zdrowia na takich samych zasadach jak Wlosi (zapisac sie do SSN) trzeba byc zameldowanym. Mozna wczesniej na podstawie swistka, ze zlozylo sie dokumenty o zameldowanie i umowy o prace.
Przy zarejestrowaniu sie w SSN (-->odpowiednia dla miejsca zamieszkania siedziba ASL)dostaje sie ksiazeczke zdrowia (tessera sanitaria). Lekarza wybierasz sobie sama. Jesli nie znasz zadnego, popros o rade kogos znajomego i potem zglos jego nazwisko w ASL. Lekarza mozesz sobie pozniej zmienic, jesli ci nie odpowiada.
Cesano podlega pod ASL MILANO 1 Distretto 3 Corsico.


Cesano jest gmina, wiec wszystkie sprawy zalatwiane w comune zalatwiasz tam.
tu masz strone
http://www.comune.cesano-boscone.mi.it/servizi/notizie/notizie_homepage.aspx?mp=1

Co do szukania pracy, to proponuje googlowac cerca lavoro architetto milano..
trishya, jestes boska :) ale ty masz babo cierpliwosc....
a no trochę jej mam, babo, dopóki się nie wyczerpie ;-P
Tak to prawda! i dziekuje Ci! Teraz wiem po kolei co mam robic...

Jedynie zastanawiam sie nad tym zameldowaniem:
moja sytuacja jest nastepujaca:
chcialam wykupic ubezpieczenie,
bede napoczatku napewno bezrobotna,
zostalam zarejestrowana jako gosc (u rodziny u której mieszkam)
czy w tym momencie musze poswiadczyc ze mam 5 tys euro lub prace zeby sie zameldowac? (wiadomo ze nawet wielkimi checiami nie znajde od razu pracy :|)
ah oczywiscie juz mam codice fiscale dlatego o tym wogole nie wspominalam. zalozylam jak bylam w tamtym roku na erasmusie niedaleko Boloni
tak. przy czym sama umowa o prace nie wystarczy - trzeba pokazać kwity z pensją.
i po zlozeniu podania mozesz czekac nawet 2 miesiace na decyzje.
Miriames, ubezpieczenie mozesz wykupic. Natomiast u rodziny, u ktorej mieszkasz masz domicilio, ale wedlug prawa oni nie moga zaswiadczyc, ze jestes na ich utrzymaniu. Takie poswiadczenie jest mozliwe tylko w przypadku meza/zony lub innych czlonkow rodziny. Zatem wykazanie sie srodkami na utrzymanie bedzie konieczne do zameldowania. Teoretycznie wg okólnika n° 19 z 6/04/2007 mozna przedstawic autodeklaracje (autocertificazione), ze sie je posiada, ale w praktyce nie wiem jak to wyglada. Gdybys podsunela im pod nos wyciag z konta bankowego na twoje nazwisko, na pewno byloby to lepsze rozwiazanie.
Jesli zalezy ci na meldunku a nie masz mozliwosci przedstawic zaswiadczenia o srodkach, to moja propozycja jest taka, zebys znalazla jakakolwiej prace, i zlozyla dokumentacje w comune. W miedzyczasie mozesz szukac takiej, ktora cie interesuje.

>tak. przy czym sama umowa o prace nie wystarczy - trzeba pokazać kwity z pensją.< - zalezy, jesli wlasnie podjelo sie prace i nie zdazylo przepracowac nawet jednego miesiaca, to nie ma koniecznosci przedstawiania "kwitow" (busta paga). Czasem ich wymagaja, jesli chca sprawdzic czy pracodawca oplaca za ciebie podatki.
Dodam tylko, ze busta paga jest wymagana zwłaszcza wówczas, gdy umowa o prace nie zawiera numerów INPS i INAIL pracownika (a wiec urząd meldunkowy nie ma powodu wierzyć, ze pracodawca opłaca składki, a umowa taka może być fikcyjna).
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia