Aha to przepraszam, pokrecilo mie sie z przepisami polskimi, gdzie wyczytalam ze obywatel innego kraju po slubie z obywatelem Polski moze ubiegac sie doklanie w takich oto terminach:
Małżonkowie obywateli polskich mają możliwość szybszego nabycia obywatelstwa polskiego niż inne grupy cudzoziemców. Muszą oni jednak spełniać określone warunki i dopilnować ściśle wyznaczonych terminów.
Małżonek obywatela polskiego może skorzystać z uproszczonej procedury nabycia obywatelstwa polskiego w drodze oświadczenia woli nabycia obywatelstwa polskiego. Musi jednak spełniać łącznie następujące warunki:
pozostawać co najmniej 3 lata w związku małżeńskim z osobą posiadającą obywatelstwo polskie,
mieszkać w Polsce na podstawie zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE lub posiadać prawo stałego pobytu.
Oświadczenie woli nabycia obywatelstwa polskiego należy złożyć przed wojewodą.
Uwaga
Można to zrobić tylko w ściśle określonym terminie, a mianowcie:
3 lat i 6 miesięcy od dnia zawarcia związku małżeńskiego z osobą posiadającą obywatelstwo polskie, albo
6 miesięcy od dnia uzyskania zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE lub uzyskania prawa stałego pobytu (w wypadku obywateli państw członkowskich EOG lub Szwajcarii).
Jeżeli nie dopilnujemy tego terminu, to pozostanie jedynie starać się o obywatelstwo polskie na zasadach ogólnych obowiązujących innych cudzoziemców.
W pozostałych wypadkach obywatelstwo polskie można nadać cudzoziemcowi, jeśli zamieszkuje on w Polsce co najmniej 5 lat. Małżonek obywatela polskiego może nabyć obywatelstwo polskie:
na takich zasadach jak inni cudzoziemcy: w drodze nadania przez Prezydenta RP lub
w formie uproszczonej: w drodze oświadczenia woli nabycia obywatelstwa polskiego.
Warto wiedzieć
Nadanie obywatelstwa polskiego może być uzależnione od złożenia dowodu utraty lub zwolnienia z obywatelstwa innego kraju.
W wypadku starania się o obywatelstwo na takich samych zasadach jak inni cudzoziemcy należy złożyć odpowiedni wniosek do Prezydenta RP za pośrednictwem wojewody. W wypadku osób mieszkających za granicą wniosek składa się za pośrednictwem konsula RP.
Zrodlo www.powrotnik.gov.pl