......należy zawsze przed wyjazdem sprawdzić swoje uprawnienia zagwarantowane przepisami prawa państwa ostatniego zatrudnienia, ponieważ stosowany jest okres oczekiwania na transfer świadczeń.
W państwie przyjmującym można otrzymać zasiłki dla bezrobotnych, które pobiera się w swoim państwie pochodzenia. Są one wypłacane na restrykcyjnych warunkach i przez ograniczony okres podczas poszukiwania zatrudnienia w innym państwie UE:
* Osoba taka musi być dostępna dla służb zatrudnienia Państwa zapewniającego zasiłek dla bezrobotnych przez okres minimum 4 tygodni od daty zostania osobą bezrobotną. Okres ten może jednak zostać skrócony przez właściwy organ ds. bezrobotnych.
* W ciągu 7 dni od daty przybycia do państwa przyjmującego należy zarejestrować się w służbach zatrudnienia państwa, w którym pracy się poszukuje; należy postępować zgodnie z zaleceniami umieszczonymi w E-formularzu.
* Należy przestrzegać procedur monitorowania stosowanych przez służby zatrudnienia w tym państwie
Po spełnieniu powyższych warunków uprawniony zachowuje zasiłek dla bezrobotnych maksymalnie przez okres trzech miesięcy. Jeśli nie uda się mu znaleźć nowej pracy w tym okresie, będzie nadal otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych w państwie, w którym ostatnio pracował, wyłącznie jeśli powróci do niego przed upływem okresu trzech miesięcy. W razie powrotu po terminie i bez wyraźnej zgody służb zatrudnienia takiego państwa można utracić wszystkie uprawnienia do zasiłków. http://ec.europa.eu/youreurope/nav/pl/citizens/working/before-moving/i
ndex.html