Najczęstsze błędy popełniane w CV
Jak napisać CV wie teoretycznie każdy. Niestety często tylko teoretycznie, stąd w nadsyłanych aplikacjach jest tak wiele błędów. Jak ich uniknąć?
Przygotowując swój życiorys zawodowy pamiętaj, by nie popełniać następujących błędów:
1. Nie kłam - nikt oczywiście nie każe mówić całej prawdy, ale nie wolno pisać nieprawdy lub wprowadzać czytającego w błąd. Taka strategia nigdy nie doprowadzi do sukcesu, w wieloetapowej rekrutacji oszustwo zawsze wyjdzie na jaw.
2. Tylko ważne rzeczy - każde CV powinno być pisane pod konkretną ofertę, dlatego należy w nim zawrzeć fakty ważne dla danego stanowiska, a o pozostałych jedynie wspomnieć. Wypisywanie szczegółowo całej historii zatrudnienia, często rozbudowanej, tylko ukrywa elementy najważniejsze dla danego pracodawcy.
3. Prosty język - pracodawca ma zaledwie kilka minut by zapoznać się z treścią CV. Jeżeli będzie napisane niezrozumiale i nieprzejrzyście zniechęci się i zrezygnuje z analizowania go.
4. Nie przesadzaj z grafiką - CV powinno być przejrzyste i przyjazne graficznie. Można się zatem zdecydować na jakieś drobne rozwiązania graficzne. Jednak forma artystyczna, wielość kolorów, nieczytelne czcionki są niedopuszczalne.
5. Staranna forma - CV świadczy o człowieku, który je przygotował. Zadbaj by papier był czysty, czcionka czytelna i wystarczająco duża, pisownia poprawna, bez błędów np. literówek, niedokładnych nazw pracodawców, kropki po "mgr", niezrozumiałych nazw stanowisk itp.
6. Odpowiednie zdjęcie - pamiętaj, że jego dołączenie to nie przykry obowiązek, ale wielka szansa. To na jego podstawie pracodawca wyrabia sobie zdanie na twój temat. Nie zmarnuj takiej okazji.
7. Prawdziwe referencje - dołączenie kontaktów do osób, które mogą wydać ci referencje jest z pewnością bardzo cenne, pod warunkiem jednak, że jesteś pewny ich opinii na swój temat i one zgadzają się takich referencji udzielić. Kompromitacją jest gdy pracodawca dzwoni do wskazanej osoby, a rozmówca jest zaskoczony.
8. Profesjonalny e-mail, aktualna komórka - CV to poważny dokument, dlatego adres poczty elektronicznej również musi być zgodny z biznesową etykietą, jeżeli podajesz numer telefonu komórkowego powinien być aktualny, z aktywną pocztą głosową, aby można było zostawić wiadomość.