gdzie po tessera sanitaria?

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 79
poprzednia |
Ciao tutti
Z gory przepraszam za niedoinformowanie, ale jestem nadal troche zdezorientowana mimo przeczytania kilku odnosnych watkow. Czy tessera sanitaria przysla mi z Agenzia delle Entrate, gdzie dostalam codice fiscale, czy mam sie jej domagac w ASL? Bylam i tu i tu i z tego co zrozumialam, zadna z tych instytucji mi jej nie wyda. Ale ze wloskiego praktycznie nie znam, wiec musi zle zrozumialam...Nie wiem wiec czy mam spokojnie czekac na poczte z AdE, czy monitowac w ASL?
O ile dobrze pamietam swego czau skladalam w szpitalu prosbe o wydanie, po czym od reki wydano mi wydruk zastepujacy czasowo ten dokument, po czym po kilku miesiacach tessera s. przyszla poczta.
W szpitalu, mowisz? No to teraz mam trzy mozliwosci zamiast dwoch. Wcale mnie to nie cieszy :(
http://www.stranieriinitalia.it/guidaallasalute/guidasalutepol.htm
http://www.wloski.ang.pl/szukaj.php?q=tessera+sanitaria&action=Szukaj...&action=szukaj
http://www.ubezpieczeniaonline.pl/article.php?id=611
Witaj. Ja robiłam dla całe naszej rodziny tydzień temu. Wzięłam dokumenty , które dostałam zamiast permessa z comuny i chcieli umowe o prace mojego męza- my z córka mamy familiare.
Byłam w Uficio ASL. Tam po kilku minutach dostałam kartonowa tessere dla kazdego. Poszłam z tym do lekarza i o ile wiem niedługo poczta powien przyjsc plastik.
Dziekuje pieknie, zwlaszcza za pierwszy link od inf.
czesc, mam pytanie odnosnie tessera sanitaria, majac certificato di residenza i kontrakt/umowe o prace a tempo indeterminato..na jaki okres powinni wystawic mi ksiazeczke, czy istnieje jakas ustawa, pierwszy raz wystawili mi tessera sanitaria na 6 miesiecy po czym waznosc wygasla we wrzesniu, dzisiaj poszlam odnowic, a pani przedluzyla do 8 lutego, powiedziala ze max na 6 miesiecy°(biorac pod uwage ze powinnam przyjsc we wrzesniu i powiedziala moga przedluzyc waznosc jesli nie mam obywatelstwa wloskiego, czy tak rzeczywiscie jest?
z gory dzieki za odpowiedz
Tessera sanitaria ma waznosc 5 lat (chyba ze przepisy danego regionu/ASL stanowia inaczej).
Natomiast rejestracja w SSN (gdy dostajesz papierowe libretto sanitario, ktore jest podstawa do uzyskania swiadczen medycznych) teoretycznie powinno byc dokonane w zaleznosci od tego, na jak dlugo zawarta jest umowa o prace.Jesli umowa jest na czas nieokreslony, to rejestracja powinna byc bezterminowa. Ale jak to czesto sie zdarza w tym kraju, urzednicy stosuja wlasna interpretacje przepisow.

Jesli chcesz, mozesz pokazac pani z okienka Circolare z 3.08.07
http://www.meltingpot.org/articolo11336.html

Se il cittadino dell'unione è lavoratore, l'iscrizione al SSN deve essere fatta per la durata del rapporto di lavoro. Lo stesso vale per i familiari (ancorché non cittadini dell'unione che però devono acquisire la carta di soggiorno).
Se il rapporto di lavoro è a tempo indeterminato, sia esso subordinato o autonomo, l'iscrizione deve essere a tempo indeterminato;
Se il rapporto di lavoro è a tempo determinato l'iscrizione al SSN deve essere effettuata fino alla naturale scadenza del contratto, se inferiore all'anno, o di anno in anno se di durata superiore; ciò per evitare di pagare la quota capitaria al medico di medicina generale per cittadini comunitari che hanno lasciato l'Italia senza darne notizia (o di cui non viene data notizia alla ASL).
Ja tylko dodam, ze w moim ukochanym (ironia, kochani, ironia) Lacjum wymyślili sobie, ze obywatele UE nie mogą być zapisani do SSN na czas nieokreślony ani w ogóle dłuższy niż rok, i taka sama ważność (roczna) będzie miała ich tessera sanitaria, koniec i kropka, proszę się tutaj ze mną nie kłócić, ja byłam na kursie i wiem lepiej.;-P Wytyczne ministerstwa ws. zapisania się do SSN to jedno, a dyspozycje regionalne ws. zapisania się do SSR (Servizio Sanitario Regionale - bo tak podzielony jest SSN i to region daje pieniądze) to drugie, najwidoczniej...
nie zebym sie chciala klocic, (kto sie czubi ten sie lubi..;)) mieszkam w Lacjum i wlasnie dostalam tessera sanitaria na piec lat chyba ze te zmiany nastapily po 20 listopada...
To nie jest kwestia kłócenia się miedzy nami, ino z urzędnikami.;) Ja się kłóciłam zawzięcie dnia 15/11/2008 r., ale i tak nic nie wskórałam, na rok i tyle (pomijam już fakt, ze upłynął miesiąc, a TS ani widu, ani słychu, na stronie Agenzia delle Entrate nadal widnieje "in corso di emissione"...). Trevi, inna forumowiczka z Lacjum i moja droga koleżanka, należy do innego ASL, ale tez dostała na rok, choć ma działalność gospodarcza.

Tak wiec niech żyje włoska samowolka biurokratyczna.;-P
a zawsze myslalam, ze to wlasnie ja trafiam na najwiekszych kretynow we wloskich urzedach..;)
A tu okazuje się, ze jednak nie - tak mniej więcej po równo wszyscy ich doświadczają. :-d
Wczoraj z nudów wystosowałam faks do mojego ASL (Roma E) z prośbą o wyjaśnienie mi ich procedur, które sprzeczne są z okólnikiem Ministerstwa Zdrowia itepe itede. Dziś rano, ku memu ogromnego zdumieniu, zadzwoniła do mnie najpierw kierowniczka Ufficio Relazioni con il Pubblico, a potem kierowniczka presidio sanitario, gdzie zapisywałam się do SSN.;) Generalnie bardzo byly mile, wszystko mi wyjaśniły, wiec oto czego się dowiedziałam.

Okólnik ministerstwa z dnia 07/08/2007 roku rzeczywiście głosi, ze kto ma umowę na czas nieokreślony ma być zapisany do SSN na czas nieokreślony i mieć TS na 5 lat, ALE tam jest tez napisane, ze ASL są odpowiedzialne na kontrolowanie, ze obywatele UE zarejestrowani w SSN nadal spełniają warunki pozwalające na korzystanie z włoskiej służby zdrowia. Problem polega na tym, ze Ministerstwo nie raczyło wyjaśnić, w jaki sposób ASL maja to sprawdzać, wiec każda ASL musi zdecydować, jak to robić. ASL Roma E postanowiła zapisywać obywateli UE na rok "rinnovabile" (czyli po roku należy przynieść ostatnia buste paga, potwierdzającą, ze nadal się tu przebywa i pracuje), w ten sposób maja pewność, ze nie wydaja pieniędzy (czytaj: nie płacą lekarzom rodzinnym za nieistniejących pacjentów) na osoby, które np. wróciły do swojego kraju lub zmieniły miejsce zamieszkania.

No i ja ich rozumiem, bo znam aż za dobrze katastrofalna sytuacje finansowa służby zdrowia w Lazio, choć oczywiście szlag mnie trafia na myśl, ze za rok znowu będę musiała tam wrócić.;)
mnie tessera daja ciagle na rok czasu i ani dnia dluzej. niby takie przepisy ale z tego co wiem jesli ktos jest z EU i ma obywatelstwo powinien dostac tessera na czas nieokreslony (czytaj. na 5 lat - tak przynajmniej ma moj malzonek, ktory pracuje od ponad 11 lat, placi skladki i jest wlochem). po prosto oni maja to przedluzane automatycznie bez zbednego biegania po urzedach i przynoszenia papierow potwierdzajacych ze sie placi skladki bo w IT opieka zdrowotna jest 'niby' darmowa.
ja mimo iz pracuje wolali ode mnie stato di famiglia. na kontrakt nawet nie patrzyli.
witam!!ja otrzymalam tessera na 5lat i moje dzieci to samo{rok temu nam dano}oczywiscie zanioslam kontrakt o prace i dowod wloski i nic wiecej nie wolali,az sie zdziwilam ze mi dali na 5 lat od razu ,nie ze odnawialm to bylo bierwszy raz jak skladlam o tessera,widac dajo i robio jak chco!!
He he, są w tej sprawie njusy (które mogą zainteresować osoby ewentualnie mieszkające na terenie ASL Roma E):

Wczoraj wieczorem ponownie zadzwoniła do mnie kierowniczka presidio sanitario, gdzie zapisywałam się do SSN i powiedziała, ze to, czego dowiedziałam się od niej w grudniu jest już nieaktualne. Mianowicie dyrektor administracyjny ASL Roma E stwierdził, ze dyspozycje ministerstwa są ważniejsze niż okólnik regionalny, dlatego tez uznał za niedopuszczalne zapisywanie obywateli UE z umowa na czas nieokreślony tylko na rok, skoro ministerstwo jasno napisało, ze maja oni być zapisywani na czas nieokreślony. Tak wiec osoby, które zostały zarejestrowane na 12 miesięcy, przy okazji odnawiania rejestracji w SSN, zostaną zapisane na czas nieokreślony, jeśli nadal będą mieć ten rodzaj umowy o prace.

PS. Pani doktor zaprosiła mnie "kiedy chcę" do presidio i gdy przyjdę, to mam o nią zapytać i zarejestrują mnie od nowa, na czas nieokreślony. Czyli przynajmniej ja nie muszę czekać rok, ha! ;)
ja dostalam tessera sanitaria najpierw na rok, a jak bylam kilka dni temu zeby przedluzyc to dostalam nowa wazna do 2099 roku. Dodam, ze nie pracuje i nie pracowalam we Wloszech, a jedyny dokument, ktory musialam przedstawic to byl certyfikat zawarcia malzenstwa:-)
Moja tessere przyslano z AdE po 7 miesiacach. Na szczescie wazna na 5 lat, bo inaczej pewnie co roku czekalabym 7 miesiecy na odnowienie :).
To ja już nic nie rozumiem :( co urzędnik, to inna teoria.

Jestem żoną Włocha i co roku stoję jak cymbał w kolejce do ASL po nowy kartonik (plastikowa tessera nigdy do mnie nie dotarła).
I co roku muszę panu w okienku dać stato di famiglia, i co roku tłumaczyć, że przecież mam prawo...

Czy jest jakiś konkretny, jasny przepis, który mogłabym wydrukować i zanieść Panu w okienku, by wyjaśnić mu co i jak? :)
Idz do Agenzia delle Entrate. Mialam podobnie, ale trwalo to krocej. Zorientowalam sie, ze cos utknelo. Poszlam do AdE i po 2-3 tygodniach dostalam karte / plastikowa /.
Jesli jestes zona Wlocha i co roku stoisz w kolejce-to od ilu lat jestes ta zona-bo po 2 latach slubu mozesz zlozyc papiery o obywatelstwo i nie stac jak Ty sama piszesz "jak cymbal" i "tłumaczyć, że przecież mam prawo"- niestety jak wiele juz osob pisalo-we Wloszech kazdy urzednik mowi co innego i wiele osob wykloca sie ciagle-.Zapewniam Cie,ze wloskie obywatelstwo nie powoduje utraty polskiego,po prostu wiele rzeczy(praca,nauka,urzedy,zdrowie) jest latwiejszych jako wloski obywatel
Mozna nie prosic o obywatelstwo wloskie, nie miec go i miec taka karte na kilka lat. Jedno z drugim nie ma nic wspolnego.
Mozna i nie prosic i uzerac sie wiecznie z wszystkowiedzacymi urzednikami-tez prawda,ale dlaczego zycia sobie nie ulatwic-powtarzam-wloskie obywatelstwo nie gryzie i jego otrzymanie nie zobowiazuje do wyrzeczenia sie polskiego,znajomy meza z RPA ma trzy obywatelstwa(mama z europy,tata z rpa a dziadkowie chyba Argentyna-nie pamietam dobrze juz) i jakos zyje(teraz juz w USA).Szczegolnie jesli masz zamiar zostac z mezem raczej we Wloszech ich obywatelstwo jest po prostu 'wygodne' i bycia Polakiem nie zabrania.No chyba ze ma ktos problem z oswiadczeniem o niekaralnosci...
Ja nie mam wloskiego obywatelstwa a tessera sanitaria posiadam i sie z nikim nie musialam uzerac.
No to przeczytaj wpisy osob powyzej-wszyscy jecza jak to strasznie co roku musza sie klocic;ja tez sie nie musialam uzerac-przyslali mi-nikt nie pisze , ze jest konieczne , ale wszyscy strasznie marudza ,ze kazdy urzedas wie swoje-i z tym maja racje
Moze w wiekszych miastach typu Rzym, Mediolan jest wiekszy burdel stad te problemy. Ale faktem jest, ze tessera sanitaria nalezy sie nawet jak sie nie jest obywatelem wloskim. Mi przyszla poczta jakies poltora roku temu az sama sie zdziwilam, bo wczesniej wyrabialam sobie ubezpieczenie w ASl a tu mi tessera poczta od tak przychodzi:))
O obywatelstwie mysle (wlasciwie to mnie maz i tescie gonia) ale mozolnie mi to idzie.
Teraz , od kiedy Polska jest w UE to inaczej,ale 15 lat temu to cokolwiek zalatwic byla tragedia-wiec po prostu nie uwazam tego za jakas zdrade ojczyzny-jak sie chce to sie zalatiwa,jak nie to nie-w wolnej europie zyjemy,kazdy robi co chce( ja nawet prawo jazdy robilam tutaj bo szybciej i taniej niz gdybym tyle lat temu wszystko z Polski tlumaczyla i potwierdzala,strata czasu )-pytalas faktycznie gdzies o dokumenty do obywatelstwa,jesli chcesz to jutro poszukam wszyskich i napisze co gdzie zalatwialam,bo teraz zupelnie nie pamietam-wiem,ze wszystko z Polski musialo byc tlumaczone z tysiacem stempli itp
Dzieki. Wiekszosc dokumentow mam juz skompletowanych, musze tylko przetlumaczyc w konsulacie. Brakuje mi zaswioadczenia o niekaralnosci. Moge go zalatwic przez konsulat?
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 79
poprzednia |

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia