Badante

Temat przeniesiony do archwium.
301-330 z 424
ja pracy nie szukam bo mam i nie narzekam, a skoro jestescie na tym forum to czasami zamiast pisac głupoty przydajcie sie do czegoś,
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Opiekunka-w-Niemczech-juz-nie-pracuje-na-czarno-2538458.html
We Wloszech tez nie musza pracowac na czarno! Nie skopiuje, niestety, zadnego linka, ale wypowiem sie bazujac na wlasnym doswiadczeniu. Wlosi swieci nie sa, wiadomo, ale nie raz zdarzaly mi sie sytuacje, ze rodzina chciala zatrudnic legalnie, a opiekunka migala sie jak tylko mogla (bo np. w swoim kraju pobiera zasilek). Legalna umowa chroni nie tylko pracownika, ale tez pracodawce! A tu przeciez chodzi o opieke nad osoba strasza, czesto chora, o wpuszczenie pod wlasny dach obcej osoby.
Ja akurat "znam" pare tysiecy rodzin, ktore zatrudniaja legalnie. Wspolpraca ta roznie sie rozwija. Sa przypadki pozytywne, ze opiekunka traktowana jest jak czlonek rodziny i sa te negatywne, zarowno z winy pracodawcow, jak i opiekunek. Nie ma co generalizowac!

Sette, zwroc uwage, ze duzo kobiet zatrudnionych jest "na czarno", bo przebywaja we Wloszech nielegalnie. W koncu ten sektor zdominowany jest przez Moldawianki i Ukrainki, tudziez Marokanki.
Cytat: mirable
co do "wymadrzania" (choc nie wiem co mialas na mysli) to sa inni od tego wiec pozostawiam to profesjonalistom:) Ja to czysta amatorszczyzna...

Cytat: mirable
Nalezalo by

Cząstki bym, byś, by, byśmy, byście pisze się łącznie:

z osobowymi formami czasownika, np.

życzyłbym, żądałbyś, poszedłby, zapamiętałybyśmy, zakłócilibyście,
również użytymi bezosobowo: zdawałoby się, należałoby, chciałoby się;
gdy wchodzą w skład spójników i partykuł lub się z nimi łączą, np.

aby, żeby, niby, jakoby, gdyby, ponieważby, jeśliby, więcby, toteżby, czyżby, niechby, aby.
Cząstki bym, byś, by, byśmy, byście pisze się rozdzielnie:

po nieosobowych formach czasownika, tzn.

- po bezokolicznikach, np.
Powtórzyć byś nie potrafił.
Wiedzieć by to należało.
- po wyrazach w funkcji czasownikowej: można, niepodobna, trzeba, warto, wolno, np.
Można by to kupić.
Trzeba by wreszcie pójść do kina.
Warto by było wybrać się na narty.
- po formach bezosobowych zakończonych na -no, -to, np.
Zamknięto by okna.
Zrobiono by to wcześniej.
- po wyrazach winien, powinien, np.
Dawno już winien przeprosić siostrę.
Powinni byście mu pomóc.
gdy są samodzielnymi spójnikami, rozpoczynającymi następne zdanie, np.

Kolega prosił, by go odwiedzić.
Uprzedzałem go, by się nie spóźnił.
Poszliśmy do lasu, by nazbierać grzyby.
gdy spójnik by występuje po innym spójniku należącym do innego zdania, np.

Podróżny dotarł do hotelu, ale żeby mógł zająć pokój, musiał wypełnić kwestionariusz.
po innych częściach mowy, z którymi nie wiążą się znaczeniowo, ponieważ są cząstkami form czasownika, tzn. po rzeczownikach, przymiotnikach, przysłówkach, liczebnikach, zaimkach z wyjątkiem zaimków przysłownych występujących w kontekście w funkcji spójnika (jakby = gdyby) lub partykuły (gdzieżby = wcale nie, czyżby), np.

Przyjaciółce byś na pewno nie odmówiła. (nie odmówiłabyś)
Coś dobrego bym zjadła na obiad. (zjadłabym)
Daleko byś nie dojechał. (nie dojechałbyś)
Kiedy byś chciał pójść do teatru? (chciałbyś)

Cytat: mirable
napewno

ODDZIELNIE

Cytat: mirable
takze nie mam jak Cie wziasc

tak że -”więc”

także -”również”
...więc Profesorze: ...tak, że...

...a także:

"Śpiewać każdy może,
trochę lepiej, lub trochę gorzej...
(...)
Czasami człowiek musi,
inaczej się udusi...
(...)
bo ja się wcale nie chwalę
ja niestety mam talent
jak głos wydaje z siebie
wszyscy są w siódmym niebie ...
(...)
ja nikogo nie straszę,
ja talentem niestety go gaszę...

:)
Nie zaczyna się zdania od "więc".

http://www.jezykowedylematy.pl/2011/07/takze-i-tak-ze/
In Italia un milione e mezzo di colf e badanti, ma il 70% è in nero
http://www.oasisociale.it/news/in-italia-un-milione-e-mezzo-di-colf-e-badanti-ma-il-70-e-in-nero.html artykul z 2011 r. w2012 podano ze 63 proc pracuje na czarno--a ile jest innych zawodow w ktorych inni pracuja na czarno???np murarze czy w rolnictwie
Najwiecej jest wg statystyki Rumunek pracujacych jako badante ok 20 proc i Ukrainek ok 10 proc Moldawianek jest troche mniej niz Polek..ponad polowa z tych kobiet ma mniej niz 40 lat.Ostanio i Wloszke nagminnie poszukuja pracy badante z powodu 50 proc bezrobocia wsrod kobiet wloskich
...ci ktorzy zatrudniaja na czarno powinni zostac ukarani i sa przewidziane ostre sankcje za zatrudnianie na czarno..ale chyba nie sa egzekwowane nalezycie...bo takie sa uroki Itali..wszystko jest tu "udawane"ze jest! --ze funkcjonuje!
Witam Wszystkich,

Mam ogromna prośbę,poszukuję pracy jako badante(mam 5 letnie doświadczenie,umiem gotować po włosku, znam komunikatywnie język włoski,jestem uczciwa i pracowita) na kilka miesięcy we Włoszech, może być też Sycylia.Może ktoś z Was poszukuje kogoś na zastępstwo lub zna kogoś z uczciwych pośredników to będę bardzo wdzięczna,gdyż w kraju bezskutecznie poszukuje pracy już dłuższy czas i bez efektów.Proszę o pomoc.
Ewa
http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/miejsca-pracy/praca-opiekuna-w-niemczech
http://www.haisentito.it/articolo/justyna-polanska-sotto-il-letto-dei-tedeschi-una-colf-smonta-il-mito-della-germania/37169/
i più puliti,in casa,sono gli italiani.Fuori certamente no!"
Tak, a Wasze kobiety pytaja ze zdziwieniem: ty myjesz glowe codziennie?
Codzienne mycie dzieci to tez jakas fanaberia wedlug co poniektorych!
edytowany przez marshmallow: 18 sty 2013
ja pewnie codziennie
Domyslam sie, w koncu w kazdej chwili cos sie moze napatoczyc do przeru***
o co? ze codziennie myje sie glowa?...mam szczescie miec dlugi wlosow,musze i chce.
Mezczyzna z dlugimi wlosami... a fuj!
A sorry, Ty nie mezczyzna, Ty facet.
Nie tylko wlosy, te na glowie myj codzienne...
Idz z rozmachem.
Co Polki znajdują pod włoskimi łóżkami?
We Włoszech pomoc domowa jest niezbędna i niezastąpiona, niemal w każdej rodzinie. Tak się składa, że często to właśnie Polki sprzątają we włoskich domach. Nasze rodaczki są cenione za czystość i sumienność.
Jednym słowem, jak przychodzi do szukania tzw donna di pulizie, to szuka się Polki. Nasze rodaczki mają więc wiele do powiedzenia na temat tego, jak sprząta się w domach Włochów. A trzeba przyznać, że nie jest to lekka i przyjemna praca.
Włosi to brudasy

Dorota, Natalia i Iwona jednogłośnie stwierdzają, że Włosi nie są czyścioszkami, wręcz przeciwnie. - Włosi są brudni i niechlujni - mówi Natalia. Nie umieją utrzymać porządku we własnych domach, a co najgorsze nie doceniają pracy innych. - Często zdarza mi się myć podłogę, a po pięciu minutach pani domu przechodzi po mokrej podłodze i mówi, że nic nie szkodzi i że mam przejść do drugiego pokoju. W takich momentach zastanawiam się, jaki jest w ogóle sens mojej pracy - dodaje Dorota.

Z opowiadań kobiet wynika, że niektórzy Włosi nie doceniają pracy swych sprzątaczek i ani na chwilę nie mogą utrzymać swoich domów w porządku. Walające się części garderoby, a nawet bielizny po podłodze to normalka. Często bielizna zamiast lądować w koszu na brudne ubrania, ląduje na środku salonu.

- Najbardziej zaskoczyło mnie, że często to kobiety są bardziej nieporządne od mężczyzn. Byłam zdumiona, kiedy pewnego dnia na środku pokoju pewnej włoskiej nastolatki znalazłam zakrwawione majtki ze zużytą podpaską w środku - mówi Dorota.

Kuchnia, będąca istotnym pomieszczeniem każdej włoskiej rodziny, może również skrywać różne niespodzianki, w postaci np gnijących w zlewie brudnych naczyń, oraz starych, rozkładających się produktów spożywczych. - Zdarza mi się przychodzić do pewnej rodziny w każdą sobotę i często czeka na mnie góra brudnych naczyń sprzed tygodnia. Właścicielom nawet nie chce się włączyć zmywarki do naczyń - opowiada Natalia.

Wbrew pozorom status społeczny i kultura osobista niekoniecznie idą w parze z byciem czystym i schludnym. Polki opowiadają, że często zdarza się, że pewni profesorowie czy lekarze są gorsi od przeciętnej Włoszki. - Zazwyczaj są bardziej nieufni, sprawdzają na każdym kroku każdy pyłek i kąt, po czym w ciągu minuty po sprzątnięciu przewracają własne domy do góry nogami - pisze Dorota.

Ciągłe kontrolowanie kobiet sprzątających, czy dobrze wykonują swoją pracę i czy aby nie kradną, zdarza się również częściej u tzw inteligentów. - Nie rozumiem, dlaczego osoba, która reprezentuje sobą pewien poziom kultury, czasem zachowuje się gorzej niż jakiś prostak - zastanawia się Dorota.

Ubliżanie i molestowanie

Niestety często zdarza się też, że Polki, które z różnych powodów zdecydowały się na sprzątanie we Włoszech, prędzej czy później znajdują się w sytuacjach, kiedy ich pracodawca krzyczy na nie i im ubliża.

- Niektórzy Włosi myślą, że jak przyjechałam do Włoch szorować ich podłogi, to jestem głupią, niewykształconą prostaczką. Raz jak pewna Włoszka zaczęła mnie wyzywać od niemot, powiedziałam jej, że jestem lepiej wykształcona od niej i mi też należy się szacunek. Niestety to nic nie zmieniło. Włoszka powiedziała mi, że jak jestem taką intelektualistką to mam się stąd zabierać, bo jej sprzątaczka z wyższym wykształceniem nie jest potrzebna – opowiada Natalia. Niestety Włosi często zapominają, że większość kobiet do sprzątania boryka się z wieloma problemami, a w życiu jak wiadomo różnie bywa i czasem trzeba zacisnąć zęby i chwytać się każdej pracy. W końcu żadna praca nie hańbi.
calosc dosc dluga tutaj: http://polonia.wp.pl/title,Co-Polki-znajduja-pod-wloskimi-lozkami,wid,13103015,wiadomosc.html?ticaid=1fe88&_ticrsn=3
Cytat: marshmallow
Mezczyzna z dlugimi wlosami... a fuj!
A sorry, Ty nie mezczyzna, Ty facet.

wystarcze znasz troche historia i znac symbol o wlosow. Dziekuje za "facet"
io e sette siamo sempre più simili :)
anche tu hai capelli ricci ?:D
no,ricci ricci no :)
Cytat: SettediNove
http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/miejsca-pracy/praca-opiekuna-w-niemczech
Cytat: SettediNove
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Opiekunka-w-Niemczech-juz-nie-pracuje-na-czarno-2538458.html
Cytat: SettediNove
http://www.mypolonia.pl/index.php/praca-opieka-niemcy
Drogie badante w powyzszych 3 linkach az sie prosza o badante..ztama mala roznica ze nie we Wloszech a w Niemczech...Niemcy chca sciagnac z Chin az 14 tys opiekunek.bo im brakuje rak do pracy przy starszych osobach.Nie ma co sie namyslac jak wam brak kasy!
Cytat: SettediNove
Jedzcie do Niemiec dziewczyny Niemcy są zdesperowani. Dramatycznie brakuje im osób, które mogłyby sprawować opiekę nad osobami starszymi. By temu zaradzić poszukują pracowników nawet w Chinach - informuje thelocal.de.

http://www.sfora.pl/Niemcy-szukaja-pracownikow-w-Chinach-a47932
Cytat: MascalzoneLatino
wystarcze znasz troche historia i znac symbol o wlosow.

To miales na mysli?
U mężczyzn długie włosy są symbolem wolności i niezależności, a także podkreślają artystyczne, nieszablonowe podejście do życia. Długie włosy są przejawem buntu wobec uznanych wzorów. Często buntu wobec struktur i wobec ojca.
Temat przeniesiony do archwium.
301-330 z 424

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia