Słownik tematyczny - koniec etapu I

Temat przeniesiony do archwium.
241-270 z 303
Czy cos takiego jak: "l'aeroporto domestico" jako lotnisko krajowe istnieje? Ja osobiscie nie slyszalam.
..a jednak jak wpiszesz w google to takie hasla wychodza, czasem w cudzyslowiu, ale czesciej bez:-) ...
uporzadkowalam "dom", jesli ktos zechcialby przejzec i ewentualnie cos poprawic, to bede wdzieczna, mozliwe, ze umknelo mi cos po drodze..:-)

Lukar, proponuje wyrzucic grupe "pokoj goscinny", jak zauwazysz jest bez hasel, poniewaz przenioslam to co bylo do odpowiednich grup, praktycznie wszystko pokrywalo sie z meblami i wyposazeniem domu, wiec moim zdaniem nie ma sensu trzymac takiej grupy
pzdr:-)
terminal krajowy lub międzynarodowy - może to o to chodzi?
lotnisko krajowe w googlach tez sie pokazuje wiec chyba jest ok...
Lukar, poprosze o podgrupe "przybory i akcesoria" w pilegnacji ciala, nie mam gdzie upchac zyletek i lokowek:-)
pzdr
Aeroporto domestico istnieje jak najbardziej i oznacza lotnisko krajowe (czyli takie, ktore nie obsluguje lotow miedzynarodowych).
Witam wszystkich.:) Zalatana dzisiaj jestem, bo w pracy pozno sie pojawilam (z racji tego, ze w koncu postanowilam zapisac sie do ASL... i dostalam karte zdrowia na piec lat, zamiast zgodnie z zasadami na rok:D) i roboty mi sie nazbieralo. Ale wspieram, na razie duchowo i ewentualnie poradami sluze.:)
witaj Dee, odsapnij sobie:-)
ja mam pytanie, widze w magazynie powyrzucane hasla z "epok" co swiadczy o tym, ze tam juz ktos sprzatal, ale z drugiej strony sa zostawione hasla okreslajace okresy w historii lub historii sztuki jak barok renesans itp, moim zdaniem epoki, to jednak cos innego i jeszcze w tym samym dziale - jaki sens maja te hasla w jez.niemieckim, ktore nie maja odpowiednika w polskim? ludzie maja sie domyslac?...a moze ja sie czepiam?...:-)
Hmm, skomplikowane pytania zadajesz.;) Nie wiem, czy okresow takich jak barok czy renesans nie mozna okreslic jako epoki, bo przeciez uzywa sie okreslenia "epoka renesansu" na przyklad... ("Przyjmuje się zazwyczaj, że epoka renesansu w dziejach kultury trwała w Italii od wieku XIV do początku wieku XVI." ; "Epoka baroku to także czas powstania i rozwoju opery łączącej w sobie elementy różnych rodzajów sztuk.") No i w liceum, pamietam, ze zawsze byly te okresy nazywane epokami.:)
Co do hasel nie majacych odpowiednikow w jezyku polskim, to zalezy. Jesli nie sa one w ogole w Polsce uzywane, to wyrzucic, a jesli sa uzywane w formie niemieckiej... hmmm... Pomyslec bym musiala. Bo np. w pilce noznej uzywa sie u nas (w Polsce) terminu "catenaccio", czyli brzmi on tak samo, jak we Wloszech. Albo "cappuccino". Albo "espresso". Ja bym ich nie dawalo do slownika, bo przeciez tlumaczenie nie istnieje, prawda?...
chyba tez musze sobie odsapnac:-) jakos tak mi nie lezaly te epoki w czasie, chissà dlaczego;-) a na te hasla po niemiecku, to moze zerknij, albo moze odezwie sie Bocco,bo ja sie nie spotkalam z takimi haslami zaadoptowanymi do naszego jezyka rodzinnego, pzdr:-)
przepraszam bardzo, ale jeśli mozna wtrącić......dużo korzystałam z haseł dotyczących uczuć i trochę brakuje mi pewnej systematyczności t.z czasem jest podany rzeczownik, czasem przymiotnik a czasem czasownik danego słowa- uczucia, czasem jedno i drugie...może warto uzupełnić wszystkie o wszystkie formy.....
Ja7, pewnie z czasem uzupelnimy, :-) jak na razie jednak troche sprzatamy w tych slowka, ktore juz sa wpisane

a ja poszlam popatrzec na liczby (nigdzy nie usiedze w miejscu;-) ) no i jak zwykle musze pomarudzic, non bo tak, w niemieckim i francuskim to nie pamietam, ale w angielskim, istnieja inne formy liczebnikow porzadkowych i glownych, a wszystkie hasla angielskie w grupie "porzadkowe" sa wpisane w formie licz. glownych, nie moze tak zostac....niech ktos popatrzy na to w jez. francuskim i niemieckim , prosze:-)
Czlowiek, podgrupa "Narzady wewnetrzne" - nie bardzo podoba mi sie nazwa. Tam jest wszystko to co nie weszlo do innych podgrup, taki mix. Sa narzady, ale tez krwinki, plytki krwi... rzeczy, ktore narzadem nie sa. Wypadaloby zmienic nazwe z "Narzady wewnetrzne" na... i tu mi brak pomyslu ( moze jutro, a moze ktos inny cos wymysli).
Czlowiek, podgrupa "Narzady wewnetrzne" - nie bardzo podoba mi sie nazwa. Tam jest wszystko to co nie weszlo do innych podgrup, taki mix. Sa narzady, ale tez krwinki, plytki krwi... rzeczy, ktore narzadem nie sa. Wypadaloby zmienic nazwe z "Narzady wewnetrzne" na... i tu mi brak pomyslu ( moze jutro, a moze ktos inny cos wymysli).
To, ze dwa razy mi sie wpisalo, to nie dla podkreslenia waznosci, a dlatego, ze chyba juz zasypiam.
Dobranoc
Czesc, co do epok, to ja zostawilabym barok i renesans... Co na ten temat mowi slownik jezyka polskiego: epoka ż III, CMs. ~oce; lm D. ~ok
1. «okres stanowiący jeden z etapów dziejowych; początek ery»
Nowa epoka historyczna.
Epoka baroku, humanizmu, oświecenia.
Epoka w historii kultury ludzkiej.
Człowiek z jakiejś epoki.
Stroje z epoki romantyzmu.

A co do tych nieszczesnych narzadow, tez nie podoba mi sie nazywanie moczu, narzadem wewnetrznym ;)... Ale nie wiem, jak pod wspolny mianownik zebrac plyny ustrojowe, gruczoly, narzady wewnetrzne etc... Narzady i wydzieliny? Pomysle :)
Dobranoc.
O tej porze to sie spi a nie mysli.
Dobranoc
sadze ze gdyby podzial byl dokonany tak jak w literaturze fachowej nie byloby problemu z umieszczaniem hasel w poszczegolnych kategoriach;
przygladalem sie tylko dzialowi czlowiek i gdyby od poczatku byla wprowadzona systematyka ukladow to - mocz pasowal by do ukladu moczowo-plciowego, miesnie do ukladu miesniowego, dendryt do ukladu nerwowego itd itd, zglosilem chec opieki nad tym dzialem, fakt moze pozno ale widze ze przydaloby sie tam pewne przegrupowanie; pozdrawiam
hej wszystkim:-)
co do "narzadow" mozna chyba zrobic na dwa sposoby : albo utworzyc poszczegolne podgrupy , takie jak wymienialiscie wczesniej albo zrobic np. grupe glowna "anatomia" a istniejace obecnie szkielet. ukl. nerwowy itd dac jako jej podgrupy, wtedy w narzadach zostawic tylko narzady a reszte umiescic w grupie glownej...

Whisky, zostawie zatem epoki, tam gdzie sa:-) a zerknelas moze na liczebniki porzadkowe we francuskim?
pzdr:-)
aha, i przenioslam spowrotem nazwy nurtow artystycznych do historii szt. w oczekiwaniu na decyzje Lukara odnosnie sympatycznej podgrupy tylko na to:-)

..cos pusto tu dzisiaj:-(
Pusto, bo ludzie pracuja ciezko.;) Popieram propozycje Zeuska, zeby podzielic organizm ludzki na poszczegolne uklady, pod grupa "Anatomia". Tak bedzie przejrzysciej, nie?
Buziaki dla wszystkich,
Dee
jesli to cos pomoze:


CIAŁO:
a.. UKŁAD NARZĄDÓW RUCHU
a.. Układ kostny (ewentualnie można podzielić na: Kręgosłup, Szkielet klatki
piersiowej, Kości kończyny górnej, Kości obręczy kończyny górnej, Kości kończyny
górnej wolnej, Kości kończyny dolnej, Kości obręczy kończyny dolnej, Kości
kończyny dolnej wolnej, Kości głowy)
b.. Staw (Staw mostkowo-obojczykowy, Staw barkowo-obojczykowy, Staw ramienny,
Staw łokciowy, Staw prornieniowo-nadgarstkowy, Stawy ręki, Staw
krzyżowo-biodrowy, Staw biodrowy, Staw kolanowy, Staw skokowo-goleniowy, Stawy
stopy, Staw skroniowo-żuchwowy)
c.. Układ mięśniowy (Mięśnie tułowia, Mięśnie klatki piersiowej, Mięśnie
brzucha, Mięśnie grzbietu, Mięśnie szyi i głowy, Mięśnie głowy, Mięśnie kończyny
górnej, Mięśnie obręczy kończyny górnej, Mięśnie kończyny górnej wolne, Mięśnie
kończyny dolnej, Mięśnie kończyny dolnej wolnej, Mięśnie obręczy kończyny
dolnej, Mięśnie goleni, Mięśnie stopy)
b.. UKŁAD TRAWIENNY (Czyli wszystko co obejmuje: Jamę ustną, Podniebienie, Zęby,
Język, Gardło, Żołądek, Jelito cienkie, Dwunastnicę, Jelito grube, Jelito ślepe i
wyrostek robaczkowy, Wątrobę, Trzustkę)
c.. UKŁAD ODDECHOWY (Nos i jama nosowa, Krtań, Tchawica, Oskrzela, Płuca)
d.. UKŁAD MOCZOWY (Wszystko co zw. z: Nerkami, Moczowodem, Pęcherzem moczowym,
Cewką moczową)
e.. UKŁAD PŁCIOWY
a.. Narządy płciowe męskie
b.. Narządy płciowe żeńskie
f.. UKŁAD KRĄŻENIA (SERCOWO-NACZYNIOWY)
a.. Serce
b.. Naczynia krwionośne
a.. Naczynia tętnicze (Tętnice )
b.. Naczynia żylne (Żyły)
c.. Naczynia włosowate
c.. Krew (Osocze krwi, Krwinki, Szpik kostny)
g.. UKŁAD NERWOWY (np. Rdzeń kręgowy, Odruchy, Mózgowie, Półkule mózgowe itp.)
h.. UKŁAD NARZĄDÓW ZMYSŁÓW
a.. Narząd smaku
b.. Narząd powonienia
c.. Narząd wzroku
d.. Narząd słuchu
e.. Narząd powonienia
i.. GRUCZOŁY (Chyba najlepiej było by je osobno, niż przydzielać każdy gruczoł do
odpowiedniego układu)
j.. POWŁOKA WSPÓLNA (EWENTUALNIE)
a.. Skóra
b.. Włosy
ja nie moge patrzec nawet na taki podzial... w sumie te hasla sa tylko w angielskim jak dobrze pamietam...
A moze tak prosciej?

CIAŁO:
1. UKŁAD NARZĄDÓW RUCHU
2. UKLAD KOSTNY (tu dalabym tez stawy, bez rozdrabniania sie)
3. UKLAD MIESNIOWY
4. UKŁAD TRAWIENNY
5. UKŁAD ODDECHOWY
6. UKŁAD MOCZOWY
7. UKŁAD PŁCIOWY
8. UKŁAD KRĄŻENIA
9. UKŁAD NERWOWY
10. NARZĄDY ZMYSŁÓW
11. GRUCZOŁY
12. SKORA I WLOSY

I tam wrzucac wszystko, co ma zwiazek z dana kategoria, bez dzielenia na podgrupy (no chyba ze juz naprawde bedzie trzeba).
A Bocco gdzie sie podziala? Wygrala "zmywarke" i tyle ja widzieli?;)
Witaj,

Bocconcino gdzies pisala, ze bedzie miala przez czas jakis utrudniony dostep do internetu.
Twoj podzial mi sie podoba ( chodzi o czlowieka). Bez zbytniego rozdrabniania sie na podgrupy - przeciez to dla normalnych ludzi a nie dla specjalistow ( ci maja swoje slowniki).
Dodałem Anatomię + kilka podgrup, przenioslem tam część haseł

połączyłem Baśnie i Bajki
Choroby trzeba zrobić zgodnie z podziałem w Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Choroby
Te choroby w podgrupach umiesciles Ty?
no wlasnie przenosze cześć, np wszystkie zaczynające się na 'rak' - do nowotworowych
Temat przeniesiony do archwium.
241-270 z 303